• შს სამინისტროს დელეგაცია ოფიციალური ვიზიტით აზერბაიჯანში იმყოფება
26 იანვარს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს დელეგაცია შს მინისტრის მოადგილე ვახტანგ გომელაურის ხელმძღვანელობით ოფიციალური ვიზიტით ბაქოში გაემგზავრა. დელეგაციის შემადგენლობაში არიან: შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტის დირექტორი ზვიად ქაწაშვილი, ამავე დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე ლევან ბუიღლიშვილი და სხვა ხელმძღვანელი პირები.
ვიზიტის ფარგლებში, ქართულმა დელეგაციამ აზერბაიჯანელი ხალხის ეროვნული ლიდერის – ჰეიდარ ალიევის საფლავი და შეხიდოვის ხეივანში მარადიული ცეცხლის კომპლექსი გვირგვინებით შეამკო. შემდეგ დელეგაციამ აზერბაიჯანის რესპუბლიკის საგანგებო სიტუაციების სამინისტროში, მინისტრის პირველ მოადგილესთან, გენერალ-ლეიტენანტ რაფაილ მირზოევთან და მინისტრის მოადგილე ფაიკ ტაგი-ზადესთან შეხვედრები გამართა. მხარეებმა შეხვედრაზე უწყებებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავების მიზნით სამომავლო ღონისძიებები და გეგმები დასახეს. იმავე დღეს ქართული დელეგაცია საგანგებო სიტუაციების სამინისტროს კრიზისული სიტუაციების მართვის ცენტრს ესტუმრა და დეტალურად გაეცნო მის სტრუქტურასა და მუშაობის პრინციპებს. საქართველოს შს სამინისტროს წარმომადგენლებმა ასევე მოინახულეს სამოქალაქო თავდაცვის ძალების სამეთაურო შტაბი და სამინისტროს განსაკუთრებული რისკის სამაშველო სამსახური.
ვიზიტის პირველ დღეს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს დელეგაცია ასევე ეწვია სახელმწიფო ხანძარსაწინააღმდეგო სამსახურის ნაწილს და ადგილზე გაეცნო სამსახურის საქმიანობის პრინციპებს, დაათვალიერა სახანძრო-სამაშველო აღჭურვილობა.
დღის ბოლოს დელეგაცია ასევე ესტუმრა ჯეირანბატინის წყალსაცავს, სადაც მისი უსაფრთხოების მართვის პროცესს და ზოგადად, მიმდინარე საქმიანობას გაეცნო.
აზერბაიჯანის რესპუბლიკასა და საქართველოს მთავრობებს შორის საგანგებო სიტუაციების შედეგების თავიდან აცილებისა და შერბილების სფეროში თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმებას გასული წლის 1 აგვისტოს მოეწერა ხელი. საქართველოს დელეგაციის ვიზიტის მიზანია, ხსენებული შეთანხმების ფარგლებში, აზერბაიჯანელ კოლეგებთან ერთად ერთობლივი ღონისძიებების დაგეგმვა.

On January 26 delegation of the Ministry of Internal Affairs of Georgia started the official visit to the Republic of Azerbaijan under the leadership of the Deputy Minister of Internal Affairs Vaakhtang Gomelauri. Delegation is comprised of the Director of MIA Emergency Situations Management Department, Ziat Katsashvili, his deputy Levan Buiglishvili and other officials from the same Department.
Within the frames of the visit delegation visited the grave of Heidar Alyes- spiritual leader of Azerbaijan and eternal fire venue at Shekhidov lane and laid wreaths in commemoration. Afterwards Georgian delegation held meetings at the Ministry of Emergency Situations of Azerbaijan with first Deputy Minister, General-Lieutenant rafail Mirzoyev, and Minister Deputy Paik Tagi-zade. During the meeting sides discussed future plans and activities in order to strengthen the existing cooperation between the agencies. On the same day Georgian delegation visited crises management center of the Ministry of Emergency Situations and got familiarized with principles of operation. Representatives of the Ministry of Internal Affairs of Georgia also visited command staff of civil protection and Special Risks Rescue Service of the Ministry.
Delegation also visited state fire-rescue service unit, viewed special rescue equipment and received comprehensive information on principles of operation.
By the end of the day delegation visited Jeiranbatini water reservoir and got acquainted with management as well as recent activities.
“Agreement between the Government of Georgia and the Government of the Republic of Azerbaijan on cooperation in the area of prevention, limitation and mitigation of emergency consequences” had been signed in August of the past year. aim of the present visit is to plan the future joint activation with Azerbaijani colleagues.