• შსს-მ აბაშიძის ქუჩაზე მომხდარი მკვლელობა გახსნა
შსს-ს თბილისის მთავარი სამმართველოს დეტექტივების სამმართველოს, ვაკე-საბურთალოს სამმართველოს და შიდა ქართლის სამხარეო მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, 1989 წელს დაბადებული, წარსულში განზრახ მკვლელობისთვის ნასამართლევი გიორგი ო. დამამძიმებელ გარემოებაში განზრახ მკვლელობის, ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვისა და ტარების ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ დაკავებულმა 2 სექტემბერს, ღამით, ვაკეში, აბაშიძის ქუჩაზე ცეცხლსასროლი იარაღიდან გასროლით რამდენიმე ჭრილობა მიაყენა 1987 წელს დაბადებულ ლაშა მ-ს, რომელიც საავადმყოფოში გარდაიცვალა, გიორგი ო. კი შემთხვევის ადგილიდან მიიმალა. ბრალდებული ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის ტერიტორიაზე მიმალვას შეეცადა, რა დროსაც იგი ე.წ. საზღვრის უკანონო გადაკვეთის ბრალდებით ცხინვალის რეგიონის დე-ფაქტო წარმომადგენლებმა დააკავეს. შინაგან საქმეთა სამინისტროს შესაბამისი დანაყოფებისა და ევროკავშირის მონიტორინგის მისიის წარმომადგენლების აქტიური მუშაობის შედეგად აღნიშნული პირი 12 სექტემბერს სოფელ ერგნეთში ქართულ მხარეს გადმოეცა.
გამოძიება დამამძიმებელ გარემოებაში განზრახ მკვლელობის და ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვისა და ტარების ფაქტებზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 109-ე და 236-ე მუხლებით).

• Murder case that took place on Abashidze Street, has been solved
The officers of Vake-Saburtalo police division of Tbilisi Police Main Division along with Shida Kartli Regional Main Division as a result of operative-searching and investigative activities detained previously convicted for premeditated murder Giorgi O. (DoB 1989) for murder under the aggravating sircumstances and illegal purchase, keeping and carrying of firearm.
Investigation established that late at night on September 2, detainee inflicted several wounds with a firearm to Lasha M. (DoB 1987) on Abashidze Street, Tbilisi and fled from the place of crime. The victim died after he was transferred to the hospital. Detainee attempted to penetrate on the territory of the occupied Tskhinvali region, in the moment of the attempt he was arrested by the De facto Tskhinvali government border guards for the so called illegal crossing of the border. As a result of joint activities of the relevant MIA agencies and EUMM the mentioned person was handed to the Georgian side in vicinities of Egrneti village.
Investigation is in progress on the fact of murder under the aggravating sircumstances and illegal purchase, keeping and carrying of firearm, article 109 and article 236 of the Criminal Code of Georgia.