• შსს-მ დევნილთა მიმართ თაღლითობის მცდელობის ფაქტი აღკვეთა
შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს განსაკუთრებით მნიშვნელოვან საქმეთა სამმართველოს თანამშრომლებმა, ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროსთან თანამშრომლობით ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, დიდი ოდენობით თაღლითობის მცდელობის ბრალდებით, 1980 წელს დაბადებული მაია ტ. და 1969 წელს დაბადებული ლალი კ. დააკავეს, ხოლო 1968 წელს დაბადებული მანანა მ. სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მისცეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ დაკავებულები, ვითომდა საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროში შესაბამისი ქულების მომატების სანაცვლოდ, წინასწარი შეთანხმებით, მართლსაწინააღმდეგო მისაკუთრების მიზნით, აფხაზეთიდან დევნილი პირებისგან თანხების თაღლითურად დაუფლებას ცდილობდნენ. ასევე დადგინდა, რომ ბრალდებულებმა წინასწარი შეთანხმებით მოატყუეს ერთ-ერთი დევნილი პირი, რომ საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროში გავლენიანი ნაცნობები ჰყავდათ, რომელთა მეშვეობითაც შესაძლებელი იყო მისთვის ბინის მიღებისთვის საჭირო ქულების მომატება. დაკავებულებმა, ბინის მიღების კანდიდატთა სიაში ჩასმის სანაცვლოდ, დევნილ ქალბატონს 6 000 აშშ დოლარი გამოართვეს, რის შედეგადაც დაზარალებულს დიდი ოდენობით მატერიალური ზიანი მიადგა.
სამართალდამცველებმა ლალი კ-ს პირადი ჩხრეკისას 1000 აშშ დოლარი, მანანა მ-ს პირადი ჩხრეკისას 6000 აშშ დოლარი, ხოლო მაია ტ-ს კუთვნილი ავტომანქანის ჩხრეკისას 3000 აშშ დოლარი ამოიღეს. დაკავებულები აღიარებენ ჩადენილ დანაშაულს.
გამოძიება დიდი ოდენობით თაღლითობის მცდელობის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 19-180-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით).

• MIA Foiled the Fact of Attempted Fraud against the Refugees
The officers of the Especially Important Cases Division of the Main Division Combating Organized Crime of the Central Criminal Police Department of the MIA in cooperation with the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees as a result of the operative-investigative activities detained Maia T. (DoB: 1980) and Lali K. (DoB: 1969) for the attempted fraud, while Manana M. (DoB: 1968) was given to a criminal responsibility.
The investigation established that the detainees in exchange for increasing the relevant points in the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia tried to misappropriate money from persons displaced from Abkhazia. Also, the investigation established that the detainees deceived one of the displaced persons as if they have an influential acquaintances in the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia, who can increase the points necessary for obtaining an apartment. The accused individuals in exchange for entering in a list of candidates for obtaining an apartment took 6 000 US dollars from the displaced woman that caused huge material damage to a victim.
During the personal search of Lali K. the law enforcers seized 1000 US dollars; 6000 US dollars were seized from Manana M., while as a result of a search of a vehicle belonging to Maia T. 3000 US dollars were seized. All three detainees have pleaded guilty.
The investigation is in progress over the fact of attempted fraud in especially large quantity (sub clause “b” of the 3rd part of the article 19-180 of the Criminal Code of Georgia).