• შსს-მ ჯგუფის მიერ ადამიანის მძევლად ხელში ჩაგდების ფაქტზე ყოფილი სოდ-ის და კუდ-ი...
შსს-მ ჯგუფის მიერ ადამიანის მძევლად ხელში ჩაგდების ფაქტზე ყოფილი სოდ-ის და კუდ-ის თანამშრომლები დააკავა
შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის, თბილისის მთავარი სამმართველოს და გენერალური პროკურატურის თანამშრომლებმა, კომპლექსური ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, ყოფილი კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის ანუ კუდ-ის თანამშრომელი - 1962 წელს დაბადებული დურმიშხან ღვაჩლიანი, ყოფილი სპეციალური ოპერატიული დეპარტამენტის ანუ სოდ-ის თანამშორმელი - 1977 წელს დაბადებული ჯემალ შონია, ასევე, 1983 წელს დაბადებული ალექსანდრე ჭანტურია და 1978 წელს დაბადებული გიორგი ქალდანი ანგარებით ადამიანის მძევლად ხელში ჩაგდების ფაქტზე დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ბრალდებულებმა დაგეგმეს და განახორციელეს რამინ გიორხელიძის შვილის, იოსებ გიორხელიძის გატაცება. 10 ოქტომბერს ჯემალ შონიამ და გიორგი ქალდანმა მოტყუებით შეაღწიეს გიორხელიძის სახლში, იარაღის მუქარით გამოიყვანეს სახლიდან იოსებ გიორხელიძე, რომელსაც ფულის გამოძალვის მიზნით თავისუფლება უკანონოდ აღუკვეთეს. გამტაცებლები იმავე დღეს დაუკავშირდნენ რამინ გიორხელიძეს და შვილის გათავისუფლების სანაცვლოდ 300 000 აშშ დოლარი მოსთხოვეს. რამინ გიორხელიძემ სამართალდამცველებს მიმართა.
სამართალდამცველებმა, ოპერატიულ-საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 12 ოქტომბერს ჯემალ შონია და ალექსანდრე ჭანტურია - თბილისში, ხოლო 13 ოქტომბერს დურმიშხან ღვარჩლიანი დაბა წყნეთში და გიორგი ქალდანი სოფელ არმაზში დააკავეს. გიორგი ქალდანის პირადი ჩხრეკისას „ტე-ტე“-ს სისტემის პისტოლეტი, ვაზნები და 10 000 დოლარი ამოიღეს.
გამოძიება წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ ანგარებით მძევლად ხელში ჩაგდების ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 144-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ და „ვ“ ქვეპუნქტებით).

• Former employees of MIA Constitutional Security Department and Special Operative...
Former employees of MIA Constitutional Security Department and Special Operative Department detained for hostage-taking
The officers of Central Criminal Police Department and employees of General Prosecutor’s Office as a result of complex operative-investigative activities detained former employee of MIA Constitutional Security Department Durmishkhan Ghvachliani (DoB 1962), former employee of MIA Special Operative Department Jemal Shonia (DoB 1977) and Aleksanadre Tchanturia (DoB 1978) for hostage-taking.
Investigation established that detainees planned and committed the kidnapping of Ioseb Giorkhelidze the son of Ramin Giorkhelidze. On October 10 Jemal Shonia and Giorgi Kadani managed to penetrate the house of Giorkhelidze by deception and under the pressure of arms took Ioseb Giorkhelidze from his house in order to demand ransom afterwards. Kidnappers contacted Ramin Giorkhelidze the same day and demanded 300 000 US dollars for releasing his son from illegal custody. Ramin Giorkhelidze reported the police regarding the mentioned fact.
As a result of operative-investigative activities Jemal Shonia and Aleksandre Tchanturia were detained in Tbilisi on October 13, while Durmishkhan Ghvarchliani was taken user arrest in Tsskneti and Giorgi Kaldani inArmazi village. During the personal search of Giorgi Kaldani police seized TT type pistol and 10 000 US dollars.
Investigation is in progress on the fact of hostage-taking article 144 II part sub-paragraph A and F of the Criminal Code.