შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ნარკოტიკების უკანონო ბრუნვის წინააღმდეგ ბრძოლის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე ჩატარებული სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, 1991 წელს დაბადებული, უკრაინის რესპუბლიკის მოქალაქე ო.ს., ნარკოდანაშაულისთვის თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში დააკავეს.
სამართალდამცველებმა, დაკავებულის პირადი ჩხრეკისას, ბუპრენორფინის შემცველი ნარკოტიკული საშუალების 232 აბი და მეტადონის შემცველი 68 აბი ამოიღეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა აღნიშნული ნარკოტიკი თურქეთის რესპუბლიკაში შეიძინა და საქართველოში უკანონოდ შემოიტანა.

The officers of the Central Criminal Police Department as a result of searching and operative activities held on the basis of operative information detained Ukrainian citizen O.S. (DoB 1991) at Tbilisi International Airport for drug related crime.
During the personal search of the detainee law enforcers seized 232 pills of drug substance and 68 pills of methadone.
Investigation established that detainee purchased the mentioned drugs on the territory of Turkey.
Drug test revealed that detainee was the consumer of methadone and marijuana.
Investigation is in progress on the fact of illegal purchase, keeping and smuggling of drugs in especially large quantities, article 260,VI part, sub-paragraph A and article 262 IV part, sub-paragraph A of the Criminal Code.