• შსს-მ ინტერპოლის მიერ ძებნილი თურქეთის მოქალაქე დააკავა
შსს-ს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის სამცხე-ჯავახეთის მთავარი სამმართველოს სასაზღვრო-სამიგრაციო კონტროლის გამშვებ პუნქტ „ვალე“-ს თანამშრომლებმა ვარშავის ინტერპოლის მიერ ძებნილი თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქე, 1953 წელს დაბადებული იბრაჰიმ აკაია საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის კვეთისას „ვალე“-ს სასაზღვრო გამშვებ პუნქტში დააკავეს.
იბრაჰიმ აკაია პოლონეთის სამართალდამცავი ორგანოების მიერ ინტერპოლით 2008 წლის 9 აპრილიდან იძებნებოდა. მას ბრალად ედება პოლონეთის სისხლის სამართლის კოდექსის 91-1 მუხლით და 1997 წლის ნარკოტიკების მოხმარების საწინააღმდეგო აქტის 43.1 და მე-3 მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენა, რაც ნარკოტიკებით უკანონო ვაჭრობას გულისხმობს. 1999 წლის ოქტომბერში იბრაჰიმ აკაიამ თურქეთის ტერიტორიაზე, სხვა დაუდგენელ პირებთან ერთად, ბაზარზე გაიტანა დიდი ოდენობით ნარკოტიკი – რამდენიმე კგ ჰეროინი. შემდგომ მან აიძულა სხვა პირი, რომ აღნიშნული ნარკოტიკი წაეღო ჰოლანდიაში. ამ უკანასკნელმა ნარკოტიკები სლოვაკეთიდან ჰოლანდიაში გერმანიის გავლით სპეციალურად ადაპტირებული ავტომანქანით წაიღო. 1999 წლის ოქტომბრის შუა რიცხვებიდან 24 დეკემბრამდე იბრაჰიმ აკაიამ სხვა დაუდგენელ პირებთან ერთად კრაკოვში, ვალცში, აგრეთვე თურქეთის რესპუბლიკისა და ბულგარეთის ტერიტორიაზე, ბაზარზე გაიტანა 20 კგ ჰეროინი. მან უზრუნველყო ნარკოტიკების თურქეთიდან ბულგარეთში ტრანსპორტირება სხვა პირთა მეშვეობით.
ჩადენილი ქმედებისთვის იბრაჰიმ აკაიას შეფარდებული აქვს თავისუფლების აღკვეთა 6 წლით და 6 თვის ვადით. ამჟამად დაკავებული გადაყვანილია სამცხე-ჯავახეთის რეგიონალურ დროებითი მოთავსების იზოლატორში. მის მიმართ მიმდინარეობს კანონით გათვალისწინებული წინასაექსტრადიციო პროცედურები.

• Citizen of Turkey wanted by Interpol detained by Mia
The officers of Samtckhe-Javakheti main division of Patrol Police Department of Mia detained citizen of Turkey Ibrahim Akkaya (Dob 1953) at border point “Vale” who was wanted by Varshava Bureau of Interpol.
Ibrahim Akkaya was wanted by the law enforcement agencies of Poland and INTERPOL from April 9, 2008. He is accused of the crime envisaged by the Article 91-1 of the Criminal Code of Poland and Articles 43.1. and 3 of the Drug Abuse Act of 1997 (illegal drug trade). In October 1999 Ibrahim Akkaya along with other unidentified persons marketed a large quantity of drugs (several kg. of heroine) in the territory of Turkey. After the mentioned he made another person to carry this drug to the Netherlands. The latter transported the drugs by a specially modified vehicle from Slovakia to the Netherlands via Germany. In the period from middle October to December 24, 1999 Ibrahim Akkaya along with other unidentified persons marketed 20kg. heroine in Krakow, Waltz, as well as in the territories of the Republic of Turkey and Bulgaria. He coordinated transportation of drugs from Turkey to Bulgaria with the help of other persons.
Ibrahim Akkaya was sentenced to 3 years of imprisonment. He was already placed to the Samtchke-Javakheti temporary detention cell. Extradition procedures are underway.