• შსს-მ ნარკორეალიზატორი და მომხმარებელი დააკავა
შსს-ს აჭარის მთავარი სამმართველოს უბნის ინსპექტორების სამმართველოს თანამშრომლებმა, ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე ჩატარებული სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1978 წელს დაბადებული აკაკი თ. ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვის, დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვის და გასაღების ბრალდებით, ხოლო 1985 წელს დაბადებული მინდია დ. ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვის ბრალდებით ბათუმში დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ მინდია დ-მ ნარკოტიკული საშუალება მარიხუანა აკაკი თ-სგან შეიძინა. მინდია დ-ს პირადი ჩხრეკისას 1,064 გრ, ხოლო მისი სახლის ჩხრეკისას 9,405 გრ გამომშრალი მარიხუანა ამოიღეს.
სამართალდამცველებმა ბათუმში, აკაკი თ-ს საცხოვრებელ სახლში ჩატარებული ჩხრეკისას 5,12 გრ გამომშრალი მარიხუანა, ხოლო ქედის რაიონის სოფელ სილიბაურში, მისივე საცხოვრებელი სახლიდან 145,76 გრ გამომშრალი მარიხუანა, გლუვლულიანი 3 სანადირო თოფი, 1 შაშხანა, „ა-კა-ეს 47“-ის მოდელის 1 ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, „ა-კა-ემ 47“-ის მოდელის 1 ავტომტური ცეცხლსასროლი იარაღი, 3 მჭიდი და სხვადასხვა კალიბრის 118 საბძოლო ვაზნა ამოიღეს.
ნარკოლოგიურმა ესპერტიზამ დაადგინა, რომ მინდია დ. დაკავებისას ნარკოტიკული საშუალება მარიხუანის ზემოქმედების ქვეშ იმყოფებოდა.
გამოძიება აკაკი თ-ს მიმართ დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვის და ნარკოტიკული საშუალების გასაღების ფაქტებზე (საქართველოს სსკ-ის 260-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით და მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით), ასევე, ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვის ფაქტზე (საქართველოს სსკ-ის 236-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით), ხოლო მინდია დ-ს მიმართ ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვის ფაქტზე (საქართველოს სსკ-ის 260-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით) მიმდინარეობს.

• Drug dealer and drug addicted person detained by MIA
The officers of detectives division of Ajara Regional Main Division, as a result of searching and investigative activities held on the basis of operative information detained Akaki T. (DoB 1978) for illegal purchase and keeping of firearms and illegal purchase, keeping and selling of drugs in especially large quantities. Law enforcers also detained Mindia D. (DoB 1985) in Batumi for illegal purchase and keeping of drugs.
Investigation established that Mindia D. purchased marijuana from Akaki T. during the personal search of Mindia D. 1,064gr of marijuana and more marijuana in the amount of 9,405gr was found during the searching activities held in the detainee’s house.
During the searching activities held in Akaki T’s house, 5,12gr off dried marijuana was found. In another house owned by the mentioned person police detected 145,75gr of marijuana, three shotguns, one hunting rifle, AKC47 automatic firearm, AKM74 automatic weapon, three magazines and 118 bullets.
Drug test revealed that Mindia D. was under the drug influence in the moment of detention.
Investigation against Akaki T. is in progress on the fact of illegal purchase, keeping and selling of drugs in especially large quantities (article 260, I and II parts, sub-paragraph A) illegal purchase, keeping of firearms (article 236, I part) while investigation against Mindia D. is in progress on the fact of illegal purchase, keeping of drugs (article 260, I part) under the Criminal Code of Georgia.