• შსს-მ ქურდული სამყაროს წევრობის და გამოძალვის ბრალდებით ბათუმში ერთი პირი დააკავ...
შსს-ს აჭარის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, 1985 წელს დაბადებული, წარსულში მრავალჯერ ნასამართლევი გიორგი მ. ქურდული სამყაროს წევრობის და გამოძალვის ბრალდებით, ხოლო 1991 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი შალვა ქ. პოლიციელისთვის წინააღმდეგობის გაწევის ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ გიორგი მ. 2015 წლის დასაწყისიდან თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქეს სიცოცხლის მოსპობის მუქარითა და ძალადობის გამოყენებით ფულს სისტემატურად სძალავდა. გამოძიებით ასევე დადგინდა, რომ გიორგი მ. აღიარებს ქურდულ სამყაროს.
სამართალდამცველებმა გიორგი მ. ბათუმში, ბაგრატიონის და ლერმონტოვის ქუჩების კვეთაზე დააკავეს, რა დროსაც მისმა თანმხლებმა შალვა ქ-მ პოლიციის თანამშრომლებს წინააღმდეგობა გაუწია, ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა, რის გამოც ისიც შემთხვევის ადგილზე დააკავეს.
გამოძიება გიორგი მ-ს მიმართ ქურდული სამყაროს წევრობის და დიდი ოდენობით ქონების მიღების მიზნით გამოძალვის ფაქტზე (საქართველოს სსკ-ის 223-ე პრიმა მუხლის 1-ლი ნაწილით და 181-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „გ“ ქვეპუნქტით), ხოლო შალვა მ-ს მიმართ პოლიციელისთვის წინააღმდეგობის გაწევის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 353-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით).

The officers of Achara Regional main Division as a result of operative-searching and investigative activities detained many times convicted Giorgi M. (DoB 1985) for membership of the so called thieves’ world and extortion and convicted in the past Shalva K. (DoB 1991) for resistance to the police.
Investigation established, that Giorgi M has been extorting money from the citizen of Turkey systematically under the threats of liquidation since the beginning of 2015. Investigation also established that Giorgi M. recognizes the “Criminal World”.
Law enforcers detained Giorgi M. in Batumi at the crossroad of Bakhtrioni and Lermontovi streets. The accompanied person Shalva K. offered resistance to the police officers and verbal and physical assault. Due to the mentioned fact, Shalva K was also detained on the site.
Investigation is in progress against Giorgi M. on the fact of membership of the thieves’ world, article 2231 part I of the Criminal Code and article 181, II part, G sub-paragraph). Investigation is in progress against Shalva M. on the fact of resistance to the police