• შსს-მ სოციალური ქსელი facebook.com-ის მომხმარებლების გვერდებზე უნებართვო შეღწევი...
შსს-მ სოციალური ქსელი facebook.com-ის მომხმარებლების გვერდებზე უნებართვო შეღწევის და ე.წ. ფიშინგ ვებგვერდის დამზადების ფაქტები გახსნა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს კიბერდანაშაულთან ბრძოლის სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, კომპიუტერული მონაცემების უკანონოდ მოპოვების, შენახვის და კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვოდ შეღწევის მიზნით, სოციალური ქსელი „facebook“-ის ავტორიზაციის მსგავსი ვებგვერდის - ე.წ. ფიშერის დამზადების, აღნიშნული ფიშერისა და სხვა პროგრამული უზრუნველყოფის საშუალებით სოციალური ქსელი „facebook“-ის სხვადასხვა მომხმარებლის პროფილებზე უკანონო შეღწევის ფაქტზე, 1992 წელს დაბადებული ვასილ ქ. და 1983 წელს დაბადებული რაინდი კ. სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მისცეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ვასილ ქ-მ მიმდინარე წლის თებერვალში, კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვოდ შეღწევის და სხვისი კომპიუტერული მონაცემების უკანონოდ მოპოვების მიზნით, სოციალური ქსელი „facebook“-ის ავტორიზაციის მსგავსი ვებგვერდი დაამზადა დომეინით – htt://facebook-photos.ga/gggg44. ამის შემდეგ, ვასილ ქ. სოციალურ ქსელ „facebook“-ში სხვადასხვა დროს, სხვადასხვა შინაარსის პოსტებს ათავსებდა, სადაც ბმულის სახით მის მიერ დამზადებულ ვებგვერდს უთითებდა. დაინტერესებული მომხმარებელი აღნიშნული პოსტის გახსნის შემთხვევაში, ბმულზე გადასვლისას, ვასილ ქ-ს მიერ დამზადებულ ყალბ გვერდზე ხვდებოდა, სადაც ხელახალი ავტორიზაცია უნდა გაევლო. ავტორიზაციისას „facebook“-ის მომხმარებლის სახელი, პაროლი იგზავნებოდა და ინახებოდა ვასილ ქ-ს მიერ ვებჰოსტინგზე სპეციალურად შექმნილ ფაილებში. გამოძიების მსვლელობისას, აღნიშნულ ფაილებში აღმოჩენილია „facebook.com“-ის 1010 მომხმარებელის სახელი და პაროლი. უკანონოდ მოპოვებული, ზემოხსენებული მონაცემების გამოყენებით, ვასილ ქ. უნებართვოდ აღწევდა სოციალური ქსელი „facebook“-ის მომხმარებელთა გვერდებზე და აღნიშნულ მომხმარებლებს მის მიერ სპეციალურად, რეკლამების განთავსების მიზნით შექმნილ ჯგუფში უნებართვოდ ამატებდა.
გამოძიებით ასევე დადგინდა, რომ რაინდი კ-მ, სხვადასხვა პროგრამული უზრუნველყოფის გამოყენებით, უკანონოდ მოიპოვა, შეაღწია და დაშვების პაროლები შეუცვალა „facebook.com“-ის მომხმარებლებს. შემდეგ აღნიშნული მომხმარებლების სახელით, მათი პროფილებიდან რეკლამებს პოსტავდა, რაშიც რეკლამის დამკვეთისაგან ანაზღაურებას იღებდა. რაინდი კ-ს ბინის ჩხრეკისას ამოღებულ კომპიუტერულ სისტემებში აღმოჩენილია უკანონოდ მოპოვებული, „facebook.com“-ის 1210 მომხმარებლის სახელი და პაროლი.
ამჟამად მიმდინარეობს სოციალური ქსელი „facebook.com“-ის მომხმარებლებისთვის პროფილების დაბრუნება.
გამოძიებას აწარმოებს შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს კიბერდანაშაულთან ბრძოლის სამმართველო საქართველოს სსკ-ის 284-ე მუხლის 1-ლი, 158-ე მუხლის 1-ლი და 285-ე მუხლის 1-ლი ნაწილებით და 286-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „გ“ ქვეპუნქტით.

• Two persons brought to justice for llegally obtaining and keeping computer data,...
Two persons brought to justice for llegally obtaining and keeping computer data, illegal access to the social network, illegal production of the so called “fisher”, illegal access to the “facebook” profiles and adding users to various closed groups
The officers of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs as a result of the operative-searching and investigative activities brought to justice Vasil Q. (DoB 1992) and Raindi K. (DoB 1983) for illegally obtaining and keeping computer data, illegal access to the social network, illegal production of the so called “fisher”, illegal access to the “facebook” profiles and adding users to various closed groups.
Investigation established that in February of the current year Vasil Q. created a web page- htt://facebook-photos.ga/gggg44 similar to “Facebook” in order to access computer system illegally and obtaining information. After the mentioned, Vasil Q. posted various types of information in the social network and provided the link of the web page earlier created by him. Interested users found themselves on the fake page created Vasil Q. by clicking the provided link, where additional authorization was needed.
After the authorization password of the “Facebook” user was automatically sent to the web hosting created by Vasil Q. and stored in specially made folder. In the course of investigation user names and passwords have been detected in the mentioned files. By means of the obtained passwords and usernames Vasil Q. illegally penetrated “Facebook” accounts and added them to various closed groups.
Investigation also established that Raindi K. also illegally penetrated “Facebook’ accounts and changed users’ passwords and posted adds from their profiles and received certain amount of cash from those who ordered the add. During the searching activities of the apartment owned by Raindi K. policemen detected “Facebook” usernames and passwords obtained as a result of the illegal activities.
At this moment “Facebook” passwords are being returned to the legal owners.
Investigation is in progress under the article284, I part, article 158, I part, article 285 I part and article 286 III part, sub-paragraph C envisaged by the Criminal Code.