• შსს-მ თაღლითობის მცდელობის ბრალდებით ორი პირი დააკავა
შსს-ს სამეგრელო-ზემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე ჩატარებული სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, 1968 წელს დაბადებული მაია ბ. და 1980 წელს დაბადებული ნანა შ., თაღლითობის ბრალდებით, ზუგდიდში დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ბრალდებულებმა წინასწარი შეთანხმებით მოატყუეს ერთ-ერთი დევნილი პირი, რომ საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროში გავლენიანი ნაცნობები ჰყავდათ, რომელთა მეშვეობითაც შესაძლებელი იყო მისთვის საცხოვრებელი ფართის მიღება. ბინის სანაცვლოდ, ბრალდებულებმა დევნილ პირს მოსთხოვეს და თაღლითურად გამოართვეს 2000 აშშ დოლარი.
სამართალდამცველებმა მაია ბ. და ნანა შ. თანხის მიღებიდან რამდენიმე წუთში, ცხელ კვალზე დააკავეს. პოლიციამ, მაია ბ.-ს პირადი ჩხრეკისას, 2000 აშშ დოლარი ნივთმტკიცებად ამოიღო. ორივე დაკავებული აღიარებს ჩადენილ დანაშაულს.
გამოძიება წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფურად ჩადენილი თაღლითობის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 180-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით).

• Two persons detained for the attempted swindling
The officers of Samegrelo-Zemo Svaneti Police Department of the MIA as a result of operative-investigation activities detained Maia B. (D.o.B.: 1968) and Nana Sh. (D.o.B.: 1980) in Zugdidi for attempted swindling.
Investigation established that the detainees deceived one of the refugees as if they had an influential acquaintance at the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees who would assist him in receiving an apartment. For the mentioned favor detainees demanded and extorted 2000 USD from the refugee.
Law enforcers detained Maia B and Nana Sh in several minutes from the moment of extortion money. Police seized 2000 USD as evidence during personal search of Maia B. Both of the detainees have already pleaded guilty.