• შსს-მ თაღლითური ჯგუფის წევრები სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მისცა
შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს კიბერდანაშაულთან ბრძოლის სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ ჩადენილი თაღლითობისა და კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვო შეღწევის ბრალდებით, 1968 წელს დაბადებული ელგუჯა კ., 1959 წელს დაბადებული კარლო ნ. და 1987 წელს დაბადებული ვახტანგ კ. სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მისცეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ბრალდებულებმა, წინასწარი შეთანხმებით, ინტერნეტბანკში სამი მოქალაქე დაარეგისტრირეს, რომლებსაც ერთ-ერთ ბანკში ანგარიშები ჰქონდათ. შემდეგ კი მათ ინტერნეტბანკის მონაცემები, საზღვარგარეთიდან თანხის ჩარიცხვის საბაბით, მოტყუებით გამოართვეს. ბრალდებულებმა თბილისში, ერთ-ერთ ინტერნეტ კაფეში, აღნიშნული მოქალაქეების ნებართვის გარეშე, მათი სახელებით, ინტერნეტბანკის საშუალებით, სხვადასხვა საკრედიტო დაწესებულებიდან სესხი აიღეს და ერთმანეთში გადაინაწილეს.
მოქალაქეებისთვის მიყენებულმა ზარალმა 1650 ლარი შეადგინა.
სამართალდამცველებმა შესაბამისი დოკუმენტაცია ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
გამოძიება წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ ჩადენილი თაღლითობისა და კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვო შეღწევის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 180-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ და „ბ“ქვეპუნქტებით, 284-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით).

• MIA gave to criminal responsibility members of fraudulent group
The officers of the Division Combating Cybercrime of the Main Division Combating Organized Crime of the Central Criminal Police Department of the MIA as a result of investigative activities gave to criminal responsibility Elguja K. (DoB: 1968), Karlo N. (DoB: 1959) and Vakhtang K. (DoB: 1987) for fraud committed in a group with a prior agreement and unauthorized access to computer systems.
The investigation established that the accused individuals with a prior agreement registered in the internet banking three citizens who had an account in one of the existing banks. Later, under the pretext of money transfer from abroad they requested internet banking data. The defendants in one of the internet cafe, without the permission of the citizens, under their names, via an internet banking took loans from variety of credit institutions and divided between each other.
The damage caused to the citizens amounts to 1650 GEL.
Police seized relevant documentation as evidence.
The investigation is in progress on the fact of fraud committed in a group with a prior agreement and unauthorized access to computer system (sub-clauses “a” and “b” of the part 2 of the Article 180 and sub-clause “a” of the part 2 of the Article 284 of the Criminal Code of Georgia).