• შსს-მ თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში ე.წ. კანონიერი ქურდი დააკავა
შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი საამმართველოს დამნაშავეთა სამყაროს წინააღმდეგ ბრძოლის სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, კანონიერი ქურდობის ბრალდებით, 1963 წელს დაბადებული, წარსულში მრავალჯერ ნასამართლევი ბაჩუკი ფ. თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ბაჩუკი ფ. ბოლო 15 წელი რუსეთის ფედერაციაში ცხოვრობდა და ე.წ. ქურდულ სამყაროში აღიარებულია კანონიერ ქურდად. დაკავებული კანონიერ ქურდობას აღიარებს.

• MIA detained s.c. thief in law in Tbilisi International Airport
The officers of the Division for Combat Criminals of the Main Division for Combat Organized Crimes, the Central Criminal Police Department of the MIA, as a result of operative-invitational measures in Tbilisi International Airport detained previously multiply convicted Bachuki P (D.o.B.: 1963) for being a thief in law.
The investigation established that Bachuki P. lived in Russian Federation for the last 15 years and he was recognized in the criminal underworld as a thief in law. The detainee pleaded the mentioned accusation.
The investigation is in progress on the fact of being a thief in law, the crime envisaged by the II part of the article 2231 of the Criminal Code of Georgia).