• შსს-მ ტრეფიკინგის ფაქტზე უზბეკეთის მოქალაქე დააკავა
შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის მთავარი სამმართველოს ტრეფიკინგისა და უკანონო მიგრაციის სამმართველოს დასავლეთ რეგიონალური განყოფილების თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, უზბეკეთის რესპუბლიკის მოქალაქე, 1981 წელს დაბადებული დილრაბო ა. ტრეფიკინგის ბრალდებით ბათუმში, გონიოს დასახლებაში დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ დაკავებულმა 2013 წლის 4 აგვისტოს უზბეკეთის რესპუბლიკიდან ბათუმში საცხოვრებლად და სამუშაოდ მოტყუებით ჩამოიყვანა 1984 წელს დაბადებული უკადდამ ტ. და გონიოს დასახლებაში მდებარე ნაქირავებ ბინაში მოათავსა. შემდეგ უკანონოდ მიითვისა მისი პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა, შეუზღუდა თავისუფლად გადაადგილების უფლება, ფიზიკური ანგარიშსწორების მუქარითა და შანტაჟით, იძულებით ჩააბა პროსტიტუციაში. დილრაბო ა. უკადდამ ტ-ს მიერ პროსტიტუციის შედეგად გამომუშავებულ თანხებს 2013 წლის 7 ნოემბრამდე ითვისებდა, რაც დაზარალებულის განცხადებით, ათი ათას დოლარამდე თანხას მოიცავდა. გამოძიებით ასევე დადგინდა, რომ ამ თანხის მიღების შემდეგ ბრალდებულს და დაზარალებულს ერთმანეთთან კავშირი არ ჰქონდათ. ამავე დროს, დაზარალებული ბათუმში ცხოვრებას განაგრძობდა. სამართალდამცველებისთვის ტრეფიკინგის სავარაუდო ფაქტის შესახებ 2015 წლის დასაწყისში მიღებული ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე გახდა ცნობილი და ასევე დადგინდა, რომ ამა წლის თებერვალში დილრაბო ა-მ უკადდამ ტ-ს სიტყვიერი მუქარის მეშვეობით კვლავ მოსთხოვა გარკვეული ოდენობის თანხა, ვითომდა ძველი ვალის დაბრუნების მოტივით. ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო მოქმედებების და საქმეზე მოპოვებული უტყუარი მტკიცებულებების შედეგად, სამართალდამცველებმა დილრაბო ა-ს ბრალეულობა გამოავლინეს, ტრეფიკინგის ფაქტზე ბრალი წარუდგინეს და დააკავეს.
გამოძიება დაზარალებულის საზღვარგარეთ გაყვანით ტრეფიკინგის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 143-ე პრიმა მუხლის 1-ლი ნაწილით და მე-3 ნაწილის „გ“ ქვეპუნქტით).

• MIA Detained Citizen of Uzbekistan on the Fact of Trafficking
The officers of Central Criminal Police Department, Division against illegal migration and west Regional Main Division as a result of operative-searching and investigative activities detained the citizen of Uzbekistan Dilrabo A (DoB 1981) in Gonio settlement, Batumi on the fact of trafficking.
Investigation established that the detainee arrived in Batumi on August 4th, 2013 from Uzbekistan along with Ukaddam T. and accommodated her in rented apartment in Gonio settlement. Detainee deprived the victim of the ID card, illegally restricted her freedom and forced her to be involved in prostitution by means of threats, intimidation and physical abuse. Dilrabo A. appropriated sums of Ukaddam T. received through prostitution until November 7th, 2013. According to the victim, the appropriated sum amounted up to 10 000 US dollars.
Investigation established, that upon the receipt of the abovementioned sum, the convict and the victim quit communication, the victim continued to live in Batumi. The law enforcers got informed on the alleged crime on the basis of operative information received in the beginning of 2015. The investigation also established, that in the February of current year, Dilrabo A. demanded from Ukadda T. certain amount of money by means of threats citing the paying of an old dept.
The law enforcers revealed the guilt of Dilrabo A. on the basis of authentic evidences gained by means of operative-investigative activities. The detainee was accused for trafficking and taken under arrest. Investigation is in progress on the fact of trafficking, article 143 prima parts I and III, subparagraph “G”.