• შსს-მ ცეცხლსასროლი იარაღის უკანანო შეძენა-შენახვა-ტარებისა და ნარკოდანაშაულის ბ...
შსს-მ ცეცხლსასროლი იარაღის უკანანო შეძენა-შენახვა-ტარებისა და ნარკოდანაშაულის ბრალდებით ახმეტაში ერთი პირი დააკავა
შსს-ს კახეთის პოლიციის დეპარტამენტის ახმეტის რაიონული სამმართველოს და ამავე სამმართველოს დუისის პოლიციის განყოფილების თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, 1981 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი შავლეგ ყ. დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ დაკავებულმა ახმეტის რაიონის სოფელ საკობიანოში, ღამით, არარეგისტრირებული ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღიდან უმისამართოდ, რამდენჯერმე გაისროლა. შემთხვევის ადგილზე მისული პოლიციელების კანონიერ მოთხოვნას შავლეგ ყ. არ დაემორჩილა და შეიარაღებული წინააღმდეგობის გაწევა სცადა, რა დროსაც სამართალდამცველებმა ის განაიარაღეს. დაკავებისას შავლეგ ყ. თავს დაესხა პოლიციის სატრანსპორტო საშუალებას და უკანა საქარე მინა დააზიანა.
სამართალდამცველებმა, დაკავებულის პირადი ჩხრეკისას, ნარკოტიკული საშუალება მარიხუანა, „ა-კა-ეს 74“-ის მოდელის არარეგისტრირებული ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, 2 მჭიდი და 35 საბრძოლო ვაზნა, ხოლო მისი საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას 16 საბრძოლო ვაზნა ამოიღეს. ალკოტესტით შეამოწმების შედეგად, შავლეგ ყ-ს ალკოჰოლური თრობა, ხოლო ნარკოლოგიური შემოწმებით -მარიხუანის მოხმარების ფაქტი დაუდგინდა. დაკავებული აღიარებს ჩადენილ დანაშაულს.
გამოძიება ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარების, ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვისა და პოლიციელზე თავდასხმის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 236-ე მუხლის 1-ლი და მე-2 ნაწილებით, 260-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით და 353-ე პრიმა მუხლის 1-ლი ნაწილით).

• One person detained for illegal purchase, carrying and keeping of firearms and d...
The officers of Akhmeta Regional Division of Kakheti police department along with Duisi police station as a result of the jointly held operative-investigative activities detained previously convicted Shmagi K. (DoB 1981).
Investigation established that late at night detainee made several shots from unregistered automatic weapon in Sakobiano village. Shmagi K. did not obey to the legal demand of the policemen, who arrived at the place, however he was disarmed by the officers. In the moment of detention Shmagi K. attacked the police vehicle and smashed the rear window.
During the personal search of the detainee law enforcers seized unregistered AKC 74 automatic weapon, 2 cartridges and 35 bullets, while from his house policemen seized 16 bullets. Testing revealed that detainee was under the influence of the alcohol, while the drug test showed that he was also under the influence of marijuana. Detainee has already pleaded guilty.
Investigation is in progress on the fact of illegal purchase, keeping and carrying of firearms and illegal purchase/keeping of drugs and attack on police officers, article 236, I and II parts, article 260 I part and article 353 (1) I part envisaged by the Criminal Code of Georgia.