შინაგან საქმეთა სამინისტროს გურიის სამხარეო მთავარი სამმართველოს ჩოხატაურის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, 1981 წელს დაბადებული ხვიჩა რ. ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვისა და ტარების ბრალდებით, ჩოხატაურის რაიონის სოფელ სურებში დააკავეს.
სამართალდამცველებმა ბრალდებული იმ დროს დააკავეს, როდესაც მას სოფელ სურების ტერიტორიაზე მდებარე ტყეში დამალული იარაღი საკუთარი ავტომანქანით, ამავე სოფელში, საკუთარ საცხოვრებელ სახლში გადაჰქონდა. დაკავებულის ჩხრეკისას ავტომანქანის საბარგულიდან ამოღებულია „ა-კა-ეს“-ის მოდელის ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი 2 მჭიდითა და 36 საბრძოლო ვაზნით. დაკავებული აღიარებს ჩადენილ დანაშაულს.
გამოძიება ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვისა და ტარების ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ს 236-ე მუხლის 1-ლი და მე-2 ნაწილებით).

The officers of Chokhatauri Police Division of Guria Regional Main Division of MIA as a result of investigative and searching activities held on the basis of operative information detained in Surebi village, Chokhatauri district Khvicha R. (Dob 1981) for illegal purchase, keeping and carrying of firearms and armament.
Law enforcers detained Khvicha R. in the moment of transporting armament by vehicle from wood located in the vicinities of village Surebi to his own house. During the sarching of detainee’s vehicle police seized police seized “AKS” type automatic weapon with 2 magazines and 36 bullets. Detainee has already pleaded guilty.
Investigation is in progress on the fact of illegal purchase, keeping and carrying of firearms and armament, article 236, I and II parts of the Criminal Code.