• შსს-ს აკადემიამ დისტანცური სწავლების პირველი კურსი დაიწყო
შინაგან საქმეთა მინისტრის, გიორგი მღებრიშვილის ინიციატივით, შსს-ს აკადემიამ დისტანციური სწავლების მეთოდი დანერგა.
დისტანციური სწავლების პირველ კურსს შსს-ს დროებითი მოთავსების უზრუნველყოფის დეპარტამენტის თანამშრომლები გაივლიან. აღნიშნული კურსი ადამიანის უფლებებს, არასრულწლოვანთა დაკავების რეგულაციებს, ჯანდაცვას და დროებითი მოთავსების იზოლატორებთან დაკავშირებულ სხვა საკითხებს მოიცავს. სწავლებას აკადემიის შესაბამისი დარგის ლექტორები უძღვებიან. პირველ ეტაპზე, საქართველოს რეგიონებიდან, შსს-ს დროებითი მოთავსების უზრუნველყოფის დეპარტამენტის ოცი თანამშრომელი გადამზადდება.
პირველ დისტანციურ ლექციაში მსმენელები საქართველოს ათი ქალაქიდან ჩაერთნენ. ლექციას აკადემიაში შსს-ს დროებითი მოთავსების უზრუნველყოფის დეპარტამენტის დირექტორი უშანგი პაპუაშვილი ესწრებოდა. შსს-ს აკადემიის რექტორმა გივი მიქანაძემ კი მსმენელებს თელავიდან მიმართა და სასწავლო კურსის მონაწილეებს წარმატებები უსურვა.
დისტანციური სწავლების მიზანია შსს-ს თანამშრომლებისთვის და აკადემიის მსმენელებისთვის ხელმისაწვდომი და ხარისხიანი განათლების უზრუნველყოფა. მსგავსი ტიპის სწავლების დანერგვა ხელს შეუწყობს სათანადო უნარებითა და ცოდნით აღჭურვილი, საპოლიციო ფუნქციების განმახორციელებელი, აკადემიური განათლების მქონე პოლიციელების მომზადებას.
დისტანციური სწავლება შესაძლებელია უკვე საქართველოს 10 ქალაქში: ზესტაფონში, სამტრედიაში, თელავში, ოზურგეთში, ბათუმში, ზუგდიდში, ფოთში, ბორჯომში, გორსა და რუსთავში. შსს-ს აკადემია აღნიშნული სერვისის განვითარებას და უახლოეს მომავალში ქვეყნის ყველა რეგიონში დანერგვას გეგმავს.

Under the initiative of the Minister of Internal Affairs Giorgi Mgebrishvili, MIA Academy has introduced distance learning method.
First course of the distance learning will be undergone by employees of Temporary Detention Isolator. The course covers human rights, juvenile detention regulations, healthcare issues and other topics related to the temporary detention isolators. The course is conducted by the lecturers from the relevant fields. At the first stage 20 employees from regional units of the temporary detention isolators will undergo training.
First course of the distance learning involved students from 10 cities of the country. The lecture at the MIA Academy was attended by director of temporary Detention Isolator Department Ushangi Papuashvili. Rector of the academy Givi Mikanadze has addressed the students from Telavi and wished them luck.
Aim of the distance learning is to enable MIA employees and academy students have access to quality education. Introduction of this type of training will contribute to having police officers with proper skills and knowledge, academic education while fulfilling police duties.
Distance learning is now available in 10 cities of the country: Zestaponi, Samtredia, Telavi, Ozurgeti, Batumi, Zugdidi, Poti, Borjomi, Gori and Rustavi. MIA Academy plans to further develop the mentioned service and make it available in all regions of the country.