• შსს-ს აკადემიაში ეუთო-ს ორგანიზებით კიბერდანაშაულის საკითხებზე რეგიონალური ტრენი...
შსს-ს აკადემიაში, ევროპის უშიშროებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციის (ეუთო) ორგანიზებით, კიბერდანაშაულის საკითხებზე რეგიონალური ტრენინგი დაიწყო. ღონისძიება შსს-ს საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის დირექტორმა შალვა კვინიხიძემ გახსნა. სწავლებაში მონაწილეობას იღებენ საქართველოს შსს-ს აკადემიის, ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის, ამავე დეპარტამენტის კიბერდანაშაულთან ბრძოლის სამმართველოს, საექსპერტო-კრიმინალისტიკური მთავარი სამმართველოს, ოპერატიულ-ტექნიკური დეპარტამენტის თანამშრომლები და სომხეთის ეროვნული პოლიციის წარმომადგენლები. ტრენინგს ავსტრიელი ექსპერტები უძღვებიან. სწავლების მიზანია კიბერდანაშაულის საკითხებზე მომუშავე გამომძიებლებისა და ექსპერტების შესაძლებლობების განვითარება და რეგიონალურ დონეზე თანამშრომლობის გაღრმავება. ტრენინგი შსს-ს აკადემიაში ორ დღეს გაგრძელდება.
კიბერდანაშაულთან ბრძოლის შესახებ ევროსაბჭოს კონვენციას საქართველო 2012 წელს შეურთდა. ამავე წელს შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტში კიბერდანაშაულთან ბრძოლის სამმართველო შეიქმნა. შსს-ს აკადემიაში შემუშავდა სპეციალური ტრენინგ-მოდულები, რომელიც მოიცავს კიბერდანაშაულთან დაკავშირებულ ისეთ საკითხებს, როგორებიცაა ელექტრონული მტკიცებულებების ჩხრეკა-ამოღება, კიბერდანაშაულის საგამოძიებო ტექნიკა, კიბერდანაშაულის სამართლებრივი ასპექტები. შინაგან საქმეთა სამინისტროს შესაბამისი დეპარტამენტების თანამშრომლებისთვის კიბერდანაშაულის საკითხებზე ტრენინგები და სწავლებები სისტემატურად ტარდება.
ასევე აღსანიშნავია, რომ შეიქმნა კიბერუსაფრთხოების სფეროში სახელმწიფო პოლიტიკის განმსაზღვრელი მთავარი დოკუმენტი – საქართველოს კიბერუსაფრთხოების 2013-2015 წლების სტრატეგია.

• REGIONAL TRAINING OF ISSUES OF CYBERCRIME UNDER THE ORGANIZATION OSCE IS BEING H...
At MIA Academy training course has been started on cyber-crime issues, organized by the OSCE. The event was opened by the Head of International Relations Department of the Ministry of Internal Affairs. In the training representatives of MIA Academy, Central Criminal Police Department, Division for the Fight against cybercrime of the same Department, Forensic Main Division, Operative-Technical Department and representatives of National Police of the Republic of Armenia took part. Training is led by the Austrian experts. The course aims to strengthen capacity building of investigators and to enhance regional cooperation. Training will last for 2 days at MIA Academy.
In 2012 Georgia joined European Council Convention on the fight against cybercrime. In the same year division for the fight against cybercrime was created at Central Criminal Police Department.
MIA Academy implemented special trainings containing the following subjects on cybercrime: search and seizure of internet evidences, technic for investigation of cybercrime, legal aspects of cybercrime. Trainings for employees of the relevant department are held on the regular basis.
It is notable main document defining state policy in the field of cyber security, 2013-2015 strategy on cybersecurity of Georgia was elaborated.