• შსს-ს აკადემიაში ევროკავშირის „ქბრბ რისკების შემცირების გამოცდილების გაზიარების ...
შსს-ს აკადემიაში ევროკავშირის „ქბრბ რისკების შემცირების გამოცდილების გაზიარების ცენტრების“ თბილისის რეგიონული სამდივნოს იუბილე გაიმართა
შსს-ს აკადემიაში ევროკავშირის „ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული (ქბრბ) რისკების შემცირების გამოცდილების გაზიარების ცენტრების“ თბილისის რეგიონული სამდივნოს დაარსების 1 წლის იუბილე გაიმართა. საზეიმო ღონისძიება შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ქბრბ საფრთხეების წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათშორისი საკოორდინაციო საბჭოს თავმჯდომარე ლევან იზორიამ მისასალმებელი სიტყვით გახსნა. მან ევროკავშირს და ყველა იმ საერთაშორისო ორგანიზაციას, რომელმაც სამდივნოს დაფუძნებაში წვლილი შეიტანა, მადლობა გადაუხადა.
სტუმრებს მისასალმებელი სიტყვით ასევე მიმართეს საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელის მოადგილე ბორის იაროშევიჩმა და გაეროს რეგიონთაშორისი დანაშაულისა და სამართლის კვლევის ინსტიტუტის (UNICRI) ქბრბ პროგრამის ხელმძღვანელმა ფრანჩესკო მარელიმ. მათ დადებითად შეაფასეს ის ფაქტი, რომ შსს-ს ხელმძღვანელობით შემუშავდა ქბრბ საფრთხეების შემცირების ეროვნული სტრატეგია, რომლის ეფექტური იმპლემენტაციისთვის, საქართველოს მთავრობის დადგენილებით, უწყებათშორისი საკოორდინაციო საბჭო შეიქმნა.
იუბილეს ესწრებოდნენ სამთავრობო უწყებების წარმომადგენლები, ევროკავშირის წევრი ქვეყნებისა და თბილისში აკრედიტებული სხვა სახელმწიფოების ელჩები, ადგილობრივი და უცხოელი ოფიციალური პირები.
„ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული რისკების შემცირების გამოცდილების გაზიარების ცენტრები“ (CBRN Centers of Excellence) წარმოადგენს ევროკავშირის ინიციატივას, რომელიც ხორციელდება ევროკომისიის ერთიანი კვლევითი ცენტრის (JRC) და გაერო-ს რეგიონთაშორისი დანაშაულის და მართლმსაჯულების კვლევის ინსტიტუტის (UNICRI) ერთობლივი ძალისხმევით.
ევროკავშირის ამ ინიციატივას მსოფლიოში სამოცზე მეტი პარტნიორი ჰყავს. პარტნიორი ქვეყნები გაერთიანებული არიან 8 რეგიონულ სამდივნოში. ერთ-ერთი ასეთი სამდივნო 2013 წლის 9 ივლისს თბილისში, შსს-ს აკადემიაში განთავსდა, რომელიც სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპას, სამხრეთ კავკასიას, უკრაინასა და მოლდოვას აერთიანებს. სამდივნოს მთავარი ფუნქცია ინიციატივის პარტნიორი ქვეყნების ქბრბ შესაძლებლობების განვითარების ხელშეწყობაა.
იუბილეს ფარგლებში, შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა სტუმრებისთვის საჩვენებელი ღონისძიება მოაწყეს, რომელზეც ქიმიურ, რადიაციულ და ბიოლოგიურ ინციდენტებზე ეფექტური და დროული რეაგირების უნარ-ჩვევები წარმოადგინეს.
ღონისძიების დასრულების შემდეგ გაიმართა შეხვედრა შსს–ს, საგარეო საქმეთა სამინისტროსა და გაეროს რეგიონთაშორისი დანაშაულისა და სამართლის კვლევის ინსტიტუტის (UNICRI) წარმომადგენლებს შორის.

• 1 year anniversary of the Tbilisi Regional Secretariat of the “CBRlN Risk Mitig...
1 year anniversary of the Tbilisi Regional Secretariat of the “CBRlN Risk Mitigation Centers of Excellence” of European Union was marked at the Academy of MIA
1 year anniversary of the Tbilisi Regional Secretariat of the “Chemical, Biological, Radiological and Nuclear (CBRN) Risk Mitigation Centers of Excellence” of European Union was marked at the Academy of MIA. Anniversary was opened with the speech delivered by the Deputy Minister of Internal Affairs and Chairman of Interagency Coordination board for the fight against chemical, biological, radioactive and nuclear hazards Levan Izoria. He expressed gratitude toward EU and all the organizations which participated in the foundation of the Secretariat.
Guest was also greeted by Head of the Delegation of the European Union to Georgia Boris Iarochevitch and Francesco Marelli Head of CBRN Risk Mitigation and Security Governance Program at the United Nations UNICRI. They positively assessed the fact that MIA elaborated the national strategy for CBRN risk reduction and creation of Interagency Coordination Board for successful implementation of the mentioned strategy.
The event was also attended by the representatives of diplomatic corps as well as international organizations and various state officials. CBRN Centers of Excellence is an initiative of European Union which is being implemented by Joint Research Center of European Commission and Security Governance Program at the United Nations (UNICRI).
The Initiative involves more than 60 partner states united from all around the world. Partner countries are united in 8 secretariats. One of the secretariats was founded in Tbilisi on July 9, 2013 and dislocated in MIA police academy, covering south-east Europe, South Caucasus, Ukraine and Moldova. Main function of the center includes contribution to the CBRN capacity building of partner counties.
Within the frames of the anniversary representatives of MIA Emergency Management Department have held demonstrative exercise presenting skills of fast response to CBRN incidents.
For effective implementation, under the decree adopted by the Georgian government the above mentioned inter-agency board was created.
By the end of the event the meeting was held between MIA Emergency Management Department and Security Governance Program at the United Nations (UNICRI).