• შსს-ს აკადემიაში პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ ტრენინგი ჩატარდა
შსს-ს აკადემიაში პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის აპარატისა და შსს-ს საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა პერსონალურ მონაცემთა დაცვის თემაზე 15-16 და 22-23 თებერვალს ერთობლივად ჩაატარეს ტრენინგები. აღნიშნული ტრენინგები შსს-ს აკადემიასა და პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის აპარატს შორის 2014 წლის 15 თებერვალს გაფორმებული მემორანდუმის ფარგლებში გაიმართა და გამიზნულია შს სამინისტროს მომსახურეებისთვის.
ღონისძიების მონაწილეები „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის და „საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროში პერსონალური მონაცემების დამუშავებისა და დაცვის შესახებ ინსტრუქციის“ დებულებებს გაეცნენ.
აღნიშნული ინსტრუქცია ევროკავშირსა და საქართველოს შორის ვიზების ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმით ნაკისრი ვალდებულებების შესრულების ფარგლებში შემუშავდა. ინსტრუქცია „პერსონალური მონაცემების დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის დებულებებსა და „პოლიციის სფეროში პერსონალური მონაცემების გამოყენების რეგულირების შესახებ“ ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტის 1987 წლის 17 სექტემბრის № R(87)15 რეკომენდაციის სტანდარტებს ეფუძნება.

• Training on Personal Data Protection held at MIA Academy
On February 15-16 and 22-23 representatives of personal data protection apparatus and MIA International Relations Department held joint trainings on the issue of personal data protection at MIA. The mentioned trainings were held on the memorandum concluded on February 15 between MIA Academy and Aparatus for the Protection of Personal Information and is aimed at to train MIA personnel. Training participants got acquainted with the “Code on protection of Personal Data protection” and “Instruction of MIA on personal data processing and protection”.
The mentioned instruction was elaborated within the frames of visa liberation action plan. Instruction on processing and protection on personal data”, Georgian law regulations and “law on regulating and usage of personal data in Police Sphere” were adopted on the basis of standards and recommendations concluded ministers’ committee of European Council in September 17, 1987.