• შსს-ს ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა თაღლითობის ფაქტზე ერთი პირი დააკავ...
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად გამოავლინეს და თაღლითობაში ამხილეს 1963 წელს დაბადებული საქართველოს მოქალაქე ბესიკ ხ.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ბესიკ ხ. გამოგონილი სახელითა და გვარით კერძო კომერციული სტრუქტურების ხელმძღვანელებს და ბიზნესმენებს უკავშირდებოდა, როგორც საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ანტიკორუფციული სააგენტოს ერთ-ერთი მაღალი თანამდებობის პირი და სამსახურებრივი მფარველობის გაწევის სანაცვლოდ მათ გარკვეული თანხების გადახდას სთხოვდა.
გამოძიებამ ასევე დაადგინა, რომ ბესიკ ხ. მიმდინარე წლის 5 თებერვალს „ვისოლ ჯგუფი“-ს ხელმძღვანელებს დაუკავშირდა და თანხის თაღლითურად მითვისების მიზნით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ანტიკორუფციული სააგენტოს სახელით, 2500 ლარის გადახდა მოსთხოვა. ბესიკ ხ-მ გზავნილის სახით ჩარიცხული თანხა „ლიბერთი ბანკი“-ს ონის ფილიალიდან 2014 წლის 6 თებერვალს გამოიტანა.
შსს-ს ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა ბესიკ ხ. ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებების შედეგად იმავე დღეს დააკავეს.
გამოძიება თაღლითობის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 180-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით, რაც 4-დან 7 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს).

• One person detained on the fact of swindling
The officers of Anti-corruption Agency of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operative-searching and investigative activities exposed Besik Kh. (DoB 1963) in swindling. Investigation established that Besik Kh. under the fictional name contacted entrepreneurs and businessmen and pretended to be MIA Anti-corruption Agency official. The mentioned person demanded certain amounts of cash in return for patronage.
Investigation established that on February 5, Besik Kh.contacted “Visssol Group” chairman and demanded 2500 GEL on behalf of MIA Anti-corruption Agencywithe the purpose of money appropriation by swindling. Besik Kh. received the mentioned sum at “Liberty bnk” Oni branch and cashed it on February 6, 2014.
As a result of immediate operative activities Besisk Kh. was detained by the employees of MIA Anti-corruption Agency on the same day. Investigation is in progress on the fact of swindling, article 180, II part, sub-paragraaph B of the Criminal Code, envisaging from 4 to 7 years of imprisonment.