• შსს-ს ანტიკორუფციულმა სააგენტომ ქრთამის აღების ფაქტზე ოთხი პირი დააკავა
შსს-ს ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა დანაშაულის ჩადენაში ამხილეს საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სურსათის ეროვნული სააგენტოს აჭარის ა/რ რეგიონული სამმართველოს თანამშრომლები: გიორგი კაკაბაძე და ლია ქიქავა, აგრეთვე, ამავე სამინისტროს ლაბორატორიის ბათუმის საველე სადგურის უფროსი თამარ ჭკუასელი, რომლებიც ერთმანეთთან და შპს "ფუმიგატორი"-ს ხელმძღვანელ ირაკლი ზაქარაძესთან კავშირში, თავიანთი სამსახურებრივი უფლებამოსილების ფარგლებში მისაღები გადაწყვეტილებების სანაცვლოდ, ოფიციალური გადასახადების გარდა, მოქალაქეებს ქრთამის სახით დამატებით თანხებს სძალავდნენ.
კერძოდ, საექსპორტოდ გასატანი თივის შესამოწმებლად სურსათის ეროვნული სააგენტოს აჭარის ა/რ რეგიონულ სამმართველოში მისულ მოქალაქეს ამავე სააგენტოს თანამშრომელმა გიორგი კაკაბაძემ ფიტო-სანიტარული სერტიფიკატის გაცემის სანაცვლოდ, ოფიციალური გადასახადის გარდა, ქრთამის სახით მოსთხოვა და გამოართვა 325 ლარი, ამასთანავე, აღნიშნული მოქალაქე დააკავშირა ამავე სააგენტოს თანამშრომელ ლია ქიქავას, სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ლაბორატორიის ბათუმის საველე სადგურის უფროს თამარ ჭკუასელს და შპს "ფუმიგატორი"-ს ხელმძღვანელ ირაკლი ზაქარაძეს, რის შემდეგაც ლია ქიქავამ ვეტერინარული ექსპორტის სერტიფიკატის გაცემის სანაცვლოდ, სამსახურის ანგარიშზე კანონით დადგენილი გადასახადის შეტანის გარდა, ქრთამის სახით მოსთხოვა და გამოართვა 150 ლარი; თამარ ჭკუასელმა ლაბორატორიული გამოკვლევის შედეგის გაცემის სანაცვლოდ, სამსახურის ანგარიშზე კანონით დადგენილი გადასახადის შეტანის გარდა, ქრთამის სახით მოსთხოვა და გამოართვა 150 ლარი; ირაკლი ზაქარაძემ კი ფუმიგაციის მომსახურებასთან დაკავშირებით ყალბი მოწმობა დაუმზადა.
ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, ოთხივე პირი დააკავეს.
გამოძიება ყალბი ოფიციალური დოკუმენტის დამზადების და ჯგუფურად ჩადენილი ქრთამის აღების ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 362-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით და 338-ე მუხლის მე-2 ნაწილით, რაც სასჯელის სახით 6-დან 9 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს). გამოძიებას შინაგან საქმეთა სამინისტროს ანტიკორუფციული სააგენტო აწარმოებს.

• Four individuals detained for bribery by Anti-corruption Agency
Officers of Anti-corruption Agency of the Ministry of Internal Affairs exposed employees of Ajara regional office of National Food Agency of the Ministry of Agriculture: Giorgi Kakabadze and Lia Kikava as well as head of Batumi field laboratory of the same Ministry Tamaar Tchkuaselil extorted cash as bribe from citizens, being in criminal alliance with head of “Furgatori” LTD Irakli Zakaraidze.
Citizens who brought hay for expertise at Ajara regional office of National Food Agency were forced to pay 325 GEL as a bribe to the employee of the mentioned agency Giorgi Kakabadze, in return for obtaining Phyto-sanitary certificate. Kakabadze also connected the citizen to head of Batumi field laboratory of the same Ministry Tamaar Tchkuaselil and head of “Furgatori” LTD Irakli Zakaraidze, after which Lia Kikava demanded and received 150 GEL as a bribe from the citizen in exchange for Veterinary certificate for export. Tamar Tchkuaseli also demanded and received 150 GEL from the certain citizen in return for issuing laboratory research results, while Irakli Zakaradze issues fake certificate on fumigation service.
All of the mentioned persons were detained by Anti-corruption Agency as a result of operative-investigative activities.
Investigation is in progress on the fact of issuing fake documents and bribery committed in group, articles 362, I part, 338 II part. The committed crime envisages from 6 to 9 years of imprisonment. Investigation is conducted by Anti-corruption Agency of the Ministry of Internal Affairs.