• შსს-ს ანტინარკოტიკულ კამპანიას კალათბურთელები შეურთდნენ
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ანტინარკოტიკულ კამპანიას კალათბურთელები შეურთდნენ. დღეს, კამპანიის ფარგლებში, კალათბურთის აკადემიის დარბაზში „NBA“-ს ქართველი ვარსკვლავი ზაზა ფაჩულია, კალათბურთის ეროვნული ფედერაციის ვიცე-პრეზიდენტი ვლადიმერ ბოისა და საქართველოს საკალათბურთო ნაკრების მწვრთნელი კოტე ტუღუში 16 წლამდე საკალათბურთო ნაკრებს შეხვდნენ. პროფესიონალმა კალათბურთელებმა ახალგაზრდებს მასტერკლასი მოუწყვეს. შეხვედრაზე სპორტსმენებმა ჯანსაღი ცხოვრების წესის მნიშვნელობასა და ე.წ. ბიონარკოტიკების მოხმარების საფრთხეებზე ისაუბრეს. კალათბურთელები ერთად მოუწოდებენ ქართველ ახალგაზრდებს აქტიურად ჩაერთონ სპორტულ ღონისძიებებში და უარი თქვან ნარკოტიკების მიღებაზე.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ანტინარკოტიკული კამპანია 24 მარტს დაიწყო. მისი მიზანია ე.წ. ბიონარკოტიკის გამოყენების პრევენცია და საზოგადოების ინფორმირება. კამპანიის სლოგანია „ერთად შევცვალოთ დამოკიდებულება“. კამპანიის ფარგლებში გადაღებულ საინფორმაციო ვიდეორგოლებში მონაწილე ექიმები მოქალაქეებს ინფორმაციას აწვდიან, თუ რა შედეგებს იწვევს ე.წ. ბიონარკოტიკის მოხმარება. საინფორმაციო რგოლები ტელე და რადიოეთერებში, კინოთეატრებსა და სოციალურ ქსელებში განთავსდა.
აღსანიშნავია, რომ 1 მაისიდან ძალაში შევიდა კანონი „ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების შესახებ“, რომელიც შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინიციატივით შეიქმნა. ამ კანონის თანახმად, აიკრძალა ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების დამზადება, წარმოება, შეძენა, შენახვა, გადაზიდვა, გადაგზავნა ან გასაღება, საქართველოს ტერიტორიაზე უკანონოდ შემოტანა ან უკანონოდ გატანა, შესაბამისად, მსგავსი ქმედება სისხლის სამართლის წესით ისჯება.

Anti-drug campaign launched by the Ministry of Internal Affairs was joined by basketball players. Today at Basketball Academy Hall, within the frames of the campaign, Vice President of Basketball National Federation Vladimer Boisa, NBA star Zaza Pachulia and coach of the national basketball team Kote Tughushi held meeting with basketball youth team. Professional basketball players have shown master class game to the young players. At the meeting sportsmen also discussed the importance of healthy lifestyle and hazards of consuming synthetic drugs. Basketball players have called on Georgian youth to get involved in sport activities and eradicate drugs in their lives.
Ministry of Internal Affairs launched anti-drug campaign on March 24. Aim of the campaign is the prevention of the use of synthetic narcotics and providing public with information on the mentioned subject. Slogan of the campaign is – “Change the attitude together”. Doctors who participated in social videos will inform public on threats and dangers of the so called bio drugs. Social videos will be aired by TV channels and radios and shown at cinemas and disseminated in social networks.
It is notable that under the initiative of the Ministry of Internal Affairs “Law on Psychotropic Substances” was adopted which came into force on May 1. According to the mentioned law manufacture, purchase, keeping, transportation, transfer or distribution, also illegal taking into or out of the territory of Georgia of a new psychoactive substances is prohibited and relevantly such actions will be the subject of criminal responsibility.