• შსს-ს არქივის, ჩეხეთის და სლოვაკეთის საელჩოების ერთობლივი გამოფენა გაიმართა
შსს-ს არქივის, ჩეხეთისა და სლოვაკეთის რესპუბლიკების საელჩოების ერთობლივი გამოფენა – „1989 წელი“ საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის საგამოფენო დარბაზში გაიმართა. ღონისძიებას შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიის რექტორი ნუკრი გელაშვილი, შსს-ს არქივის დირექტორი ომარ თუშურაშვილი, შსს-ს სხვადასხვა დეპარტამენტის ხელმძღვანელები, სლოვაკეთის ელჩი რუდოლფ მიხალკა, ჩეხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილე პეტრ დრულაკი, ჩეხეთის ელჩი საქართველოში ტომაშ პერნიცკი, საქართველოს პარლამენტის და დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები დაესწრნენ. გამოფენა 25 წლის წინ, 17 ნოემბერს ჩეხეთსა და სლოვაკეთის განვითარებულ „ხავერდოვან რევოლუციად“ წოდებულ მოვლენებს მიეძღვნა. შსს-ს აკადემიის რექტორი ნუკრი გელაშვილი გამოფენის საზეიმო გახსნის ცერემონიაზე სიტყვით გამოვიდა. მან ქართველი, სლოვაკი და ჩეხი ხალხების უახლეს ისტორიაში მომხდარ გარდამტეხ და ისტორიულ მოვლენებზე ისაუბრა.
შსს-ს არქივმა გამოფენაზე საქართველოში 1989 წლის 9 აპრილს განვითარებული მოვლენების ამსახველი ბანერები, ხოლო ჩეხეთის და სლოვაკეთის საელჩოებმა ამავე წლის 17 ნოემბერს პრაღაში მომხდარი საპროტესტო მოვლენების ამსახველი ბანერები წარმოადგინეს. 1989 პრაღაში კომუნისტური რეჟიმის წინააღმდეგ გამართული სტუდენტთა მშვიდობიანი დემონსტრაცია ძალის გამოყენებით დაშალეს, რაც, ისევე, როგორც 9 აპრილს საქართველოში, დემოკრატიული პროცესების დაწყების და დამოუკიდებლობის მოპოვების წინაპირობა გახდა. ამ მოვლენების ამსახველ ერთობლივ გამოფენაზე წარმოდგენილი მასალები მთლიანად სამი ქვეყნის საარქივო დოკუმენტებზე დაყრდნობით მომზადდა.
საქართველოს შსს-ს აკადემიის, არქივისა და ორი რესპუბლიკის წარმომადგენლების მონაწილეობით უკანასკნელი რამდენიმე წლის განმავლობაში არაერთი მნიშვნელოვანი ერთობლივი პროექტი განხორციელდა: მომზადდა და წიგნის სახით ქართულ, ჩეხურ და ინგლისურ ენებზე გამოიცა პუბლიკაცია – „დისიდენტური მოძრაობა ჩეხოსლოვაკიასა და საქართველოში“; აღსანიშნავია, რომ შსს-ს არქივში ინახება ქართველ დისიდენტ რევაზ ცინცაძესთან დაკავშირებული საქმე, რომელმაც ჩეხოსლოვაკიის საბჭოთა ოკუპაცია პირველმა გააპროტესტა; ჩეხეთის „ტოტალიტარიზმის კვლევის ინსტიტუტის“ სამეცნიერო ჟურნალში პერიოდულად ქვეყნდება შსს-ს არქივის თანამშრომელთა მიერ მომზადებული სტატიები; 2013 წლის 10 ოქტომბერს გაიმართა გამოფენა – „პრაღა და თბილისი უშიშროების სამსახურების თვალით“; ამავდროულად, საარქივო ფონდების გაცნობის მიზნით, პერმანენტული ხასიათი აქვს ჩეხეთისა და სლოვაკეთის ელჩების ვიზიტებს.
აღნიშნული გამოფენა ორ დღეს გაგრძელდება, ხოლო მსგავსი ერთობლივი პროექტები და ღონისძიებები მომავალშიც აქტიურად განხორციელდება.

• Joint exhibition of Georgia, Czech Republic and Slovakia was held
Exhibition “1989” organized by MIA Archive and embassies of Czech Republic and Slovakia was held at national library of the Parliament of Georgia. The event was attended by the Rector of MIA Academy Nukri Gelashvili, Ambassador of Slovakia to Georgia Rudolph Mikhalka, Deputy Minister of Foreign Affairs of Czech Republic Petr Drulak, Ambassador of Czech Republic to Georgia Tomash Pernitski, representatives of Georgian Parliament and Diplomatic Corpse. The event was dedicated to 25th anniversary of events that earned the name of “Velvet Revolution”. Rector of MIA Academy Nukrid Gelashsvili attended the opening ceremony of exhibition and delivered speech. He reviewed important and crucial events in histories of Georgia, Slovakia and Czech Republic.
MIA archive exhibited banners depicting events that took place in April 9, 1989. Embassies of Czech Republic and Slovakia presented banners of events that evolved in the same year in Prague on November 17. Peaceful demonstration of students against the communist regime was violently dispersed in Prague in 1989 which triggered the start of democratic processes and became precondition to gaining independence, similar to events in Georgia that took place in the same year on April 9. The mentioned materials presented on the joint exhibition were based on archive documents stored in three countries.
For the past two years various important joint projects were implemented with participation of MIA Academy, Archive and representatives of Slovakia and Czech Republic, namely: publication on Georgian, Czech and English languages –“Dissident movement in Georgia and Czech Republic”, it is also notable that at MIA Archive, materials on Georgian dissident Revaz Tsintsadze are stored, who was the first to express protest over the soviet occupation of Czechoslovakia; articles of MIA Archive employees are periodically published in scientific magazine of “Institute for the Study of Totalitarian Regimes” of Czech Republic; in October10, 2013 “Prague and Tbilisi from the perspective of Security Services” exhibition was held and moreover, with the aim of getting familiarized with archive funds, ambassadors of Czech Republic and Slovakia pay visits to the MIA Archive on the regular basis.
The mentioned exhibition will last for two days. Similar joint projects and events will also be actively implemented in the future.