• შსს-ს დელეგაცია ევროპის საზღვრისა და სანაპირო დაცვის სააგენტოს ეწვია
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა დეპარტამენტის თანამშრომლები, ოფიციალური ვიზიტით, პოლონეთში, ქალაქ ვარშავაში იმყოფებოდნენ. ვიზიტის ფარგლებში, შსს-ს დელეგაციის წევრები ევროპის საზღვრისა და სანაპირო დაცვის სააგენტოს (FRONTEX) სათავო ოფისს ეწვივნენ და სააგენტოს წარმომადგენლებს შეხვდნენ.
შეხვედრაზე მხარეებმა FRONTEX-სა და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს შორის არსებული თანამშრომლობის განვითარებაზე, ასევე, საქართველოსა და ევროკავშირს შორის უვიზო მიმოსვლის საკითხებზე ინფორმაციის გაცვლის მექანიზმებზე ისაუბრეს.
შეხვედრის მონაწილეებმა ევროპის საზღვრისა და სანაპირო დაცვის სააგენტოსა და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს შორის ოპერატიული თანამშრომლობის შესახებ ახალი სამუშაო შეთანხმების პროექტის დეტალებზე იმსჯელეს.
შეთანხმების პროექტი საქართველოს შსს-ს თანამშრომელთა შესაძლებლობების განვითარებას, ერთობლივ ოპერაციებში ჩართულობას, რისკის ანალიზის კუთხით თანამშრომლობას და სხვა მნიშვნელოვან საკითხებს მოიცავს.
ვიზიტის ფარგლებში, შეხვედრები გაიმართა FRONTEX-ის ერთობლივი ოპერაციების, დაბრუნების ოპერაციების, რისკის ანალიზისა და სასწავლო დანაყოფების წარმომადგენლებთან.
ვიზიტის მიზანი იყო FRONTEX-სა და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს შორის არსებული თანამშრომლობისა გაღრმავება და სამომავლო გეგმების განხილვა.

• MIA’s delegation payed a visit to Europe’s Border and Coast Agency
Representatives of MIA different departments payed a visit to Warsaw, Poland. Within the frames of official visit, MIA’s delegation hold a meeting at Europe’s Border and Coast Agency (FRONTEX) headquarters and met with the representatives of the Agency.
Parties discussed issues of further cooperation between FRONTEX and MIA; also visa free regime between Georgia and EU and information exchange mechanism was also topic of the meeting.
Meeting members talked about new working agreement project details of operative collaboration between Europe’s Border and Coast Agency and MIA.
During the meeting parties hold a negotiation on the draft of Working Arrangement on operational cooperation between the European Border and Coast Guard Agency (Frontex) and the Ministry of Internal Affairs of Georgia (MIA). Draft of the arrangement envisages development of capacity of MIA employees, participation in joint operations, cooperation on risk analysis and other important issues.
During the visit, meetings were held with representatives of FRONTEX joint operations, return operations, risk analysis and training units.