• შსს-ს ისანი-სამგორის სამმართველოს უბნის ინსპექტორ-გამომძიებლებმა მოსახლეობა...
შსს-ს ისანი-სამგორის სამმართველოს უბნის ინსპექტორ-გამომძიებლებმა მოსახლეობას ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის საინფორმაციო ბუკლეტები დაურიგეს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ წამოწყებული, ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის სოციალური კამპანიის ფარგლებში, უბნის ინსპექტორ-გამომძიებლები მოსახლეობისთვის საინფორმაციო ბუკლეტების დარიგებას განაგრძობენ. სოციალური კამპანია – „არა ძალადობას!“ შინაგან საქმეთა მინისტრ ალექსანდრე ჭიკაიძის ინიციატივით, 25 ნოემბრიდან ხორციელდება. ოჯახში ძალადობის პრევენციის და ამ კუთხით საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების მიზნით, შსს-ს აკადემიაში სპეციალურ ტრენინგზე გადამზადებული უბნის ინსპექტორ-გამომძიებლები თავიანთი დანაყოფების სამოქმედო ტერიტორიაზე საინფორმაციო ბუკლეტებს მთელი საქართველოს მასშტაბით არიგებენ.
ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის საინფორმაციო ბუკლეტები შსს-ს თბილისის მთავარი სამმართველოს ისანი-სამგორის სამმართველოს უბნის ინსპექტორ-გამომძიებლებმა ამჯერად ისანი-სამგორის რაიონის მაცხოვრებლებს დაურიგეს. ამ რაიონში მცხოვრებ ეთნიკურად არაქართულ ოჯახებს რუსულენოვანი ბუკლეტები დაურიგდათ. ბუკლეტში თვალსაჩინოდ არის მოცემული ცხელი ხაზის ნომერი - „112“, რომელზეც ძალადობის მსხვერპლს ან ძალადობის ფაქტის მოწმე მოქალაქეს ნებისმიერ დროს შეუძლია დარეკოს და დახმარება ითხოვოს.
სამართალდამცველებმა მოქალაქეებს გააცნეს, თუ რას გულისხმობს ოჯახში ძალადობა და რა სამართლებრივი მექანიზმების საშუალებით იცავს სახელმწიფო ოჯახში ძალადობის მსხვერპლს. უბნის ინსპექტორ-გამომძიებლებმა მოსახლეობას განუმარტეს, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინიციატივით, 2013 წლიდან საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში შესული ცვლილებების მიხედვით განხორციელდა ოჯახში ძალადობის კრიმინალიზაცია. მიღებული ცვლილებების შედეგად, ოჯახში ძალადობა 1 წლამდე თავისუფლების აღკვეთით ისჯება. შესაბამისად, ოჯახში ძალადობის მსხვერპლს კანონი იცავს, ხოლო მოძალადე კანონის ძალითვე ისჯება. როგორც საუბრისას გაირკვა, მოქალაქეებს ამ თემის ირგვლივ არაერთი კითხვა ჰქონდათ, რომლებზეც სტუმრად მყოფი სამართალდამცველებისგან ამომწურავი პასუხები მიიღეს.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ, სხვა სახელმწიფო უწყებებთან ერთად, ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის სოციალური კამპანია „არა ძალადობას!“ აშშ-ს საელჩოს მხარდაჭერით დაიწყო. სამინისტრო ამ კუთხითაც აქტიურად თანამშრომლობს როგორც საერთაშორისო, ასევე ადგილობრივ ორგანიზაციებთან. ყოველდღიურ რეჟიმში მიმდინარეობს საინფორმაციო სახის შეხვედრები სტუდენტებთან და სკოლის მოსწავლეებთან, რადგან მათი განსაკუთრებული მოწყვლადობის გამო უმნიშვნელოვანესია ამ კუთხით მათი სწორი ინფორმირება. ასევე, კამპანიის ფარგლებში შეიქმნა სოციალური რგოლები, რომელთა მიზანია საზოგადოებისთვის ინფორმაციის მიწოდება იმის შესახებ, რომ ოჯახში ძალადობის შემთხვევაში მოქალაქეებმა დროულად უნდა მიმართონ სამართალდამცველებს. კამპანიის მიზანია საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება ოჯახში ძალადობის შესახებ და ამ პრობლემის დასაძლევად საზოგადოების ჩართულობის უზრუნველყოფა.

• District inspectors of Isani-Samgori police Division held meetings with populati...
District inspectors of Isani-Samgori police Division held meetings with population and disseminated informative booklets regarding domestic violence
Within the frames of the Campaign against domestic violence-“No to Violence” initiated by the Minister of Internal Affairs Aleksandre Tchikaidze, police inspector-investigators of Isani-samgori Division who took training courses on issues of domestic violence held meetings with population of Velistsikhe village and Tsalenjikha and disseminated informative booklets regarding domestic violence. Inspectors provided citizens with information regarding the fact that it is important to be involved in the social campaign against domestic violence and cooperation with police. Officers of Adjara Main Division handed informative booklets to the citizens in which emergency number 112 is indicated where victims or witnesses of violence should call, report and ask for assistance. Calls will be received in round-the-clock regime.
Inspectors familiarized citizens with the meaning of domestic violence and that country provides protection to the victim of the domestic violence. Investigators explained to the population that violence victims are protected by the law and offenders punished by the Georgian legislation. They also provided population with legislative changes initiated by the Agency. According to amendments adopted in 2013, domestic violence was registered as criminal action. On the basis of the changes domestic violence is punishable up to 1 year of imprisonment.
Officers of Isani-Samgori police division handed informative booklets to the citizens in which emergency number 112 is indicated where victims or witnesses of violence should call, report and ask for assistance. Calls will be received in round-the-clock regime.
Ministry of Internal Affairs, along with other state agencies launched the social campaign against domestic violence –“No to Violence” on November 25, with the support of the US Embassy. Aim of the campaign is to raise awareness among society on domestic violence and to emphasize the importance of citizens’ involvement in overcoming the mentioned problem. Within the frames of the campaign activities, public will be informed that victims of domestic violence are protected by the law and offenders are punished by the Georgian legislation