• შსს-ს მაშველებმა ზვავის ჩამოწოლის შედეგად დაკარგული მოქალაქეები იპოვეს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტის მაშველებმა ზოტის მთაზე ზვავში დაკარგული მოქალაქეების სამძებრო სამუშაოები დაასრულეს.
შსს-ს გადაუდებელი დახმარების ოპერატიული მართვის ცენტრ "112"-ში 2 იანვარს შევიდა შეტყობინება იმის შესახებ, რომ ადიგენის მუნიციპალიტეტში, სოფელ ზოტში ზვავის ჩამოწოლის შედეგად დაიკარგა მოქალაქე.
არსებული ინფორმაციით, ოთხკაციანი ჯგუფი ადიგენის მუნიციპალიტეტის სოფელ ბერცევიდან სოფელ კიკიბოს მიმართულებით მოძრაობდა, რა დროსაც ზოტის მთაზე, შედრეკილის დასახლებასთან, ზვავში მოყვა. სამმა მოახერხა ზვავიდან გამოსვლა, ხოლო ჯგუფის მეოთხე წევრი დაიკარგა. ზვავში მოყოლილი მოქალაქეები დახმარებას ითხოვდნენ.
შეთხვევის ადგილზე დაუყოვნებლივ გავიდა შსს-ს სამაშველო ჯგუფი. ადგილზე მობილიზებული არიან აჭარისა და გურიის სამაშველო ჯგუფები, ხოლო თბილისიდან გაიგზავნა სამაშველო ჯგუფი თოვლში საძიებო სპეციალური აღჭურვილობით.
3 იანვარს საძიებო-სამაშველო სამუშაოებში ჩაერთო შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის ვერტმფრენი. ჩატარებული სამაშველო ოპერაციის შედეგად, მაშველებმა სამი მოქალაქე ზვავიდან გამოიყვანეს, ხოლო მეოთხე მოქალაქე გარდაცვლილი იპოვეს.

• Lost citizen caught in avalanche was found as a result of search operation
Rescuers of Emergency Situations Management Department completed search operation for lost citizens on mount Zoti.
Emergency Response Center “112” received notification on January 2. Notification contained information that citizen was caught in avalanche in Zoti village, Adigeni.
According to the information group of four young men was moving from Bortsevi village to the village of Kikibo when snow mass the route leading to Shedrekili settlement. Three people managed to escape the avalanche however the fourth one went missing.
Samtskhe-Javakheti unit of rescues immediately departed to the site of incident. Regional rescue units were also mobilized at the place of disaster with special equipment.
On January 3 helicopter of border police was also involved in the operation. As a result of search operation rescuers managed to rescue three citizens while the fourth was found dead.