• შსს-ს მიერ ცხელ კვალზე დაკავებული პირი ყაჩაღობის სხვა შემთხვევებშიც ფიგურირებს
შსს-ს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის, ვაკე-საბურთალოს სამმართველოს პირველი განყოფილების, დაცვის პოლიციის დეპარტამენტის და საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, 1973 წელს დაბადებული ნუგზარ გ. ყაჩაღობის ბრალდებით თბილისში დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ნიღბიანი ბრალდებული თბილისში, ბაზალეთის ქუჩაზე, „საქართველოს ბანკის“ ექსპრეს ფილიალს თავს დაესხა, ცეცხლსასროლი იარაღის მუქარით თანხა გაიტაცა და მიმალვა სცადა. საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებმა ნუგზარ გ.-ს მიმართ დევნა განახორციელეს, რა დროსაც მან სამართალდამცველებს შეიარაღებული წინააღმდეგობა გაუწია და ცეცხლი გაუხსნა, შემდეგ კი „მაკაროვის“ სისტემის მაყუჩიანი პისტოლეტი და ჩანთა, რომელშიც ბანკიდან გატაცებული თანხა იდო, ქუჩაში გადააგდო. ორმხრივი სროლის შედეგად არავინ დაშავებულა.
სამართალდამცველებმა, ჩატარებული ოპერატიული მოქმედებების შედეგად, ნუგზარ გ. ფალიაშვილის ქუჩაზე დააკავეს. პოლიციამ, დაკავებულის პირადი ჩხრეკისას, ბანკიდან გატაცებული ფული - 2000 ევრო, 6000 აშშ დოლარი და 4000 ლარი, ასევე, 2 ცეცხლსასროლი იარაღი, 2 მჭიდი, 44 საბრძოლო ვაზნა, ჯავშანჟილეტი და ნიღაბი ნივთმტკიცებად ამოიღო. ბრალდებულის საცხოვრებელი ბინის სარდაფის ჩხრეკისას ამოღებულია სხვადასხვა ტიპის 12 ცეცხლსასროლი იარაღი და ჯავშანჟილეტი.
გამოძიებით დადგინდა დაკავებული პირის კავშირი ბოლო პერიოდში ბანკებში მომხდარ ყაჩაღობის სხვა ფაქტებთან, რაც ბრალდებულმა თავის ჩვენებაშიც დაადასტურა. კერძოდ:
2012 წლის იანვარში ნუგზარ გ.-მ თბილისში, დავით აღმაშენებლის ქუჩაზე, N184-ში მდებარე იარაღის მაღაზია „გლოკი“ დააყაჩაღა, სადაც ცეცხლსასროლი იარაღიდან გასროლით ჯანმრთელობის დაზიანება მიაყენა აღნიშნული მაღაზიის დაცვის თანამშრომელს და 11 ცალი პისტოლეტი გაიტაცა.
2013 წლის 29 იანვარს თბილისში, ნუცუბიძის ქუჩაზე მდებარე „საქართველოს ბანკის“ ფილიალი დააყაჩაღა, საიდანაც 11000 ლარი, 2300 აშშ დოლარი და 2000 ევრო გაიტაცა.
2013 წლის 21 აგვისტოს თბილისში, ყაზბეგის ქუჩაზე მდებარე „საქართველოს ბანკი“ დააყაჩაღა, საიდანაც 23000 ლარი, 10000 აშშ დოლარი და 250 ევრო გაიტაცა.
2014 წლის 20 მარტს თბილისში, ყაზბეგის გამზირზე, „საქართველოს ბანკი“ დააყაჩაღა, საიდანაც 4000 ევრო, 12500 ლარი და 2000 აშშ დოლარი გაიტაცა.
2014 წლის 7 აპრილს თბილისში, ნუცუბიძის ქუჩაზე მდებარე „საქართველოს ბანკი“ დააყაჩაღა, საიდანაც 8000 ლარი, 4000 ევრო და 11000 აშშ დოლარი გაიტაცა.
2015 წლის 4 თებერვალს თბილისში, მუხიანის პირველ მიკრორაიონში მდებარე „საქართველოს ბანკის“ ფილიალი დააყაჩაღა, საიდანაც 5000 ლარი, 5000 ევრო და 15000 აშშ დოლარი გაიტაცა.
2015 წლის 24 აპრილს თბილისში ბაზალეთის ქუჩაზე მდებარე „საქართველოს ბანკის“ ფილიალი დააყაჩაღა, საიდანაც 3000 აშშ დოლარი, 3000 ევრო და 17000 ლარი გაიტაცა.
გამოძიება მიმდინარეობს ყაჩაღობის (საქართველოს სსკ-ის 179-ე მუხლის მე-3 ნაწილით), ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვის და ტარების (საქართველოს სსკ-ის 236-ე მუხლის მე-2 და მე-3 ნაწილებით) და პოლიციელთა მიმართ წინააღმდეგობის ფაქტზე (საქართველოს სსკ-ის 353-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით).

• Person detained for the armed assault is also involved in other criminal cases
The officers of the Security Police and Patrol Police Department as a result of jointly held operative-searching and investigative activities detained Nugzar G. (DoB 1973) in Tbilisi for armed assault.
Investigation established that person in mask attacked express branch of the “Bank of Georgia” on Bazaleti Street, appropriated cash and attempted to flee from the place of crime. Patrol police officers held persecution operation during which Nugzar G. offered resistance to the officers and opened fire. Afterwards detainee threw Makarov pistol with silencer and bag full of cash in the street. As a result of the exchange fire no one was hurt.
As a result of the operative information he was detained on paliashvili Street. During the personal search of the detainee policemen seized 2000 EU, 6000 USD 4000 GEL as well as 2 firearms, with 2 cartridges, 44 bullets, bulletproof vest and mask. During the searching activities held in the basement of detainee’s apartment law enforcers seized 12 various firearms and bulletproof vest.
Investigation established that detainee was linked to several bank robberies that took place recently, which was confirmed in the testimony given by the Nugzar G. in particular:
He has pleaded guilty in 7 facts of the armed assault:
In 2012 detainee attacked the firearms store “Gloc” located on Aghmashenebeli Street, during which offender wounded security officer of the store with a firearm and appropriated 11 pistols.
In 2013 January 29, he assaulted the branch of the “Bank of Georgia” located on Nitsubidze Plato and appropriated 11000 GEL, 2300 USD and 2000 EU.
In August 21, 2013 he also assaulted the branch of “Bank of Georgia” located on Kazbegi Street and appropriated 23000 GEL, 10000 USD and 250 EU.
In August 2014 he assaulted the branch of the “Bank of Georgia” located on kazbegi Avenue and appropriated 4000 EU, 12500 GEL and 2000 USD.
In April 7, 2014 he assaulted the branch of the “Bank of Georgia” located on Nutsubidze Street and stole 8000 GEL, 4000 EU and 11000USD.
In February4, 2015 Nugzar G. assaulted the branch of the “Bank of Georgia” located in Mukhiani settlement and stole 5000 GEL, 5000 EU and 15000 USD.
In April 24, 2015 Nugzar G. assaulted the branch of the “Bank of Georgia” located on Bazaleti Street and storle 3000 USD, 3000 EU and 17000 GEL.
Investigation is in progress on the fact of armed assault, illegal purchase, keeping and carrying of firearms and ammunition and assault committed against the law enforcer article 179 and article 236, parts II and III and article 353 I part of the Criminal Code.