• შსს-ს მომსახურების სააგენტოში ახალი სანომრე ნიშნების დიზაინის პრეზენტაცია გაიმარ...
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტო 2014 წლის შემოდგომიდან სატრანსპორტო საშუალებებზე, ევროსტანდარტების მიხედვით, სანომრე ნიშნების ფორმისა და დიზაინის შეცვლას გეგმავს. ძველი სანომრე ნიშნების ახლით შეცვლა სავალდებულო არ იქნება. ყველა ძველი სანომრე ნიშნის მოქმედების ვადა 2030 წლამდე იქნება.
სხვადასხვა ტიპის სანომრე ნიშნების არსებული ფასი ახალ სანომრე ნიშნებზეც გავრცელდება. შსს-ს მომსახურების სააგენტო მათ, ვისაც ფასიანი სანომრე ნიშნები აქვთ აღებული, ძველი სანომრე ნიშნის იგივე ფასიან ახალ სანომრე ნიშანში გადაცვლას დამატებითი გადასახადების გარეშე სთავაზობს.
მომსახურების სააგენტო განახლებული დიზაინის სანომრე ნიშნების დამზადება-შესყიდვის მიზნით საერთაშორისო ტენდერს გამოაცხადებს. მასში მონაწილეობის მიღება შეუძლიათ როგორ ქართულ, ისე უცხოურ კომპანიებს.
ახალი სანომრე ნიშნის მარცხენა ზედა კუთხეში საქართველოს სახელმწიფო დროშა, ხოლო მარჯვენა ქვედა კუთხეში ქვეყნის საიდენტიფიკაციო კოდი (GE) იქნება გამოსახული. შეიცვლება ციფრებისა და ლათინური სიმბოლოების წყობაც: მარჯვნივ და მარცხნივ განთავსებულ წყვილ ლათინურ სიმბოლოებს შორის იქნება განლაგებული სამი ციფრი. სანომრე ნიშნის დაცულობის მიზნით, ახალ სანომრე ნიშნებს ექნება ფალსიფიცირების საწინააღმდეგო ჰოლოგრამა სახელმწიფო გერბის გამოსახულებით. ასევე გამოყენებული იქნება ევროსტანდარტების შესაბამისი სხვა დამცავი მექანიზმები.
საქართველოს ავტოპარკის მოთხოვნების გათვალისწინებით, ამერიკის შეერთებული შტატებიდან და იაპონიიდან იმპორტირებული ავტომობილებისთვის მომხმარებელს საშუალება ექნება, აიღოს და ავტომობილზე განათავსოს შესაბამისი ზომის კვადრატული სანომრე ნიშნები.
ცვლილებები შეეხება მისაბმელ სატრანსპორტო საშუალებებსაც. სანომრე ნიშნების ამოწურვის მიზეზით, ნომერში დაემატება ერთი სიმბოლო და შეიცვლება მათი დიზაინიც.

Beginning from autumn of 2014, in accordance with European standards Service Agency of the Ministry of Internal Affairs plans to change design and form of Georgian plate numbers. Changing old plate numbers will not be obligatory. Old number plates will be valid till 2024.
Price for the plate number will remain the same. Those who own plate numbers, for which certain amount of cash was paid, will be offered to change old plate numbers into the new ones for free.
MIA Service Agency will announce international tender on the purchase and production of new plate numbers. Tender will be available both for local and foreign companies.
New plate number will bear Georgian flag in the upper left corner of the plate, while identification code (GE) of the country will be imprinted on the bottom right corner of the plate. Structure of Latin letters and figures will also be changed: between two Latin letters places in right and left sides of the plate, three figures will be placed. In order to ensure authenticity of the plate number special hologram with image of national emblem will be paced. Plate number will also bear other signs in accordance with euro standards to ensure protection from fraud.
Taking into consideration Georgian auto park owners of vehicles imported from United Stated and Japan will be able to receive square-shaped plate numbers. Changes will also be implemented in connection with transport with trailers. Owning to the fact that plate numbers have been ran out, additional number will be added to the plate and design will be altered as well.