• შსს-ს მოსამსახურეები ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში ხმას ორ სპეცუბანში ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მოსამსახურეები ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში ხმას ორ სპეცუბანში მისცემენ: თბილისში, სამგორის რაიონის მე-6 საარჩევნო ოლქის 115-ე უბანში და ზუგდიდში, 67-ე საარჩევნო ოლქის 110-ე უბანში.
შინაგან საქმეთა მინისტრის გადაწყვეტილებით, იმის გამო, რომ გასული წლების განმავლობაში იყო 14 ე.წ. დახურული უბანი, სადაც კონტროლი არ არსებობდა და მონიტორინგის უფლება არავის ჰქონდა, გასულ წელს ე.წ. დახურული უბნები გაუქმდა და დარჩა სამი სპეცუბანი, ხოლო წელს დარჩა მხოლოდ ორი აუცილებელი სპეცუბანი იქ, სადაც შსს-ს ვადიანი სამხედრო მოსამსახურეები მსახურობენ.

• Servicemen of the MIA during the Local Self-Government Election will Vote in two...
Servicemen of the MIA during the Local Self-Government Election will Vote in two Special Polling Stations
The servicemen of the Ministry of Internal Affairs of Georgia during the local self-government elections will vote at two special polling stations, namely, in the precinct #115 of Samgori 6th election district, Tbilisi and in the precinct #110 of Zugdidi region #67 election districts.
By the decision of the Minister of Internal Affairs of Georgia due to the lack of control and relevant monitoring in the fourteen so called “closed polling stations” the latter were closed last year and only three special polling stations were left; this year only two special polling stations will be operated in the places where servicemen and recruits of the MoIA are deployed.