• შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა ქიმიური ინციდ...
შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტის სამაშველო მომზადებისა და რეაგირების სამმართველოს ქიმიურ, რადიაციულ და ბიოლოგიურ ინციდენტებზე რეაგირების ჯგუფებმა დაბა ჩოხატურში, აღმაშენებლის ქუჩაზე, ერთ-ერთი საცხოვრებელი სახლის ეზოში მომხდარი ქიმიური ინციდენტი აღმოფხვრეს.
შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტის სამორიგეოში შევიდა შეტყობინება, რომ ჩოხატაურის რაიონში, საცხოვრებელი სახლის ეზოში, სავარაუდოდ, რადიაციული გაჟონვა მოხდა. სამაშველო მომზადებისა და რეაგირების სამმართველოს ქიმიურ, რადიაციულ და ბიოლოგიურ ინციდენტებზე რეაგირების ჯგუფი შემთხვევის ადგილზე გავიდა. სამაშველო ჯგუფების მისვლამდე, საპატრულო პოლიციის დეპატრამენტის პატრულ-ინსპექტორებმა პერიმეტრი შემოსაზღვრეს. გურიის სამხარეო მთავარი სამმართველოს ჩოხატაურის სამმართველოს თანამშრომლებმა ინციდენტის მიმდებარე ტერიტორიიდან მოსახლეობის ევაკუაცია მოახდინეს.
ქიმიურ, რადიაციულ და ბიოლოგიურ ინციდენტებზე რეაგირების ჯგუფებმა ადგილზე მისვლისთანავე უსაფრთხოების საჭირო ზომები მიიღეს, სახიფათო ზონები შეამოწმეს და ვითარება შეაფასეს. შსს-ს მაშველებმა საცხოვრებელი სახლის ეზოში ლითონის 3 ბალონი აღმოაჩინეს. მათ მიერ ქიმიური და რადიაციული საშიშროების საანალიზო სპეციალური დეტექტორებისა და ხელსაწყოების საშუალებით ჩატარებული დაზვერვითი სამუშოების შედეგად, რადიაციული საფრთხე არ აღმოჩნდა. პირველადი ანალიზით დადგინდა, რომ ლითონის ბალონებში იყო ქლორი ან ქლორის შემცველი ნივთიერება, რომელმაც გაჟონა და მოქალაქეების მსუბუქი ტოქსიკაცია გამოიწვია. მათ ჯანმრთელობას საფრთხე არ ემუქრება.
შსს-ს სამაშველო მომზადებისა და რეაგირების სამმართველოს ქიმიურ, რადიაციულ და ბიოლოგიურ ინციდენტებზე რეაგირების ჯგუფებმა ინციდენტის ლიკვიდაცია სრულად განახორციელეს. ბალონები შესაბამისი წესების დაცვით გადაიტანეს უსაფრთხო ადგილას, სადაც საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტის ზედამხედველობით დაიგეგმა მათი შემდგომი გაუვნებელყოფა და სრული უტილიზაცია.

The group of response on chemical, radiological and biological incidents of MIA Emergency Situations Management Department has foiled chemical incident that took place in one of the orchard of the house located on Aghmashenebeli Street, Chokhatauri.
MIA Emergency Situations Management Department received report that radiation has leaked in one of the orchards located in Chokhatauri. The group of response on chemical, radiological and biological incidents has immediately departed to the place of incident. As soon as the group arrived at the site the place of incident was secured with caution tape by the Patrol Police inspectors. Officers of Guria Regional Main Division evacuated people residing neat to the incident area.
The group of response on chemical, radiological and biological incidents took necessary measures at the site, inspected dangerous zones and assessed the situation. MIA rescuers found three metal containers. By means of special equipment enabling to conduct chemical and radiological analysis and as a result of special activities MIA rescuers established that leakage of radiological did not took place. According to preliminary analysis metal containers were filled with chlorine or substance containing chlorine, which leaked and caused intoxication of several people. Their lives are not in danger at the moment.
The group of response on chemical, radiological and biological incidents has completely liquidated the results of incident. Metal containers were carried to secure place where they will be destructed by MIA Emergency Situations Management Department rescuers.