• შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტომ ქუთაისის 45-ე საჯარო სკოლაში სიმულ...
შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტომ ქუთაისის 45-ე საჯარო სკოლაში სიმულაციური სწავლება ჩაატარა
შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს თანამშრომლებმა ქუთაისის 45-ე საჯარო სკოლაში მიწისძვრის დროს გაჩენილი ხანძრის სიმულაციური სწავლება ჩაატარეს. სკოლაში სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე 5-დან 18 წლამდე აღსაზრდელი სწავლობს. აღნიშნული საგანმანათლებლო დაწესებულება ყრუ და სმენადაქვეითებულ მოსწავლეებს პანსიონურ მომსახურებას უწევს.
შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს მეხანძრე-მაშველებმა, წინასწარ შემუშავებული სცენარის მიხედვით, შენობიდან სკოლის 36 აღსაზრდელისა და 53 თანამშრომლის უსაფრთხო, ორგანიზებული ევაკუაცია განახორციელეს. აღნიშნული სწავლება შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს მიერ წამოწყებული კამპანიის - "სამოქალაქო უსაფრთხოება სკოლებში" ფარგლებში ჩატარდა. ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, ასევე, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებმა და სხვა დაინტერესებულმა მხარეებმა, რომლებიც ჩართული არიან კატასტროფების რისკების შემცირების საკითხებში.
აღნიშნული ღონისძიების მიზანი იყო საგანგებო სიტუაციების დროს სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე აღსაზრდელებისა და პერსონალის მზადყოფნა, ასევე, ინციდენტზე კოორდინირებული რეაგირებისთვის საჭირო თეორიული ცოდნისა და პრაქტიკული უნარ-ჩვევების გაუმჯობესება.

• Officers of Emergency Situations Management Agency of MIA conducted evacuation o...
Officers of Emergency Situations Management Agency of MIA conducted evacuation of the pupils from Kutaisi Public school during the fire and earthquake simulation
Officers of Emergency Situations Management Agency of MIA conducted evacuation of the pupils from Kutaisi 45th Public school during the fire and earthquake simulation. The school has 5-18 years old pupils with special education needs. The mentioned education institution provides boarding school service to pupils with hearing disabilities. Firefighters and rescuers of Emergency Situations Management Agency implemented safe and organized evacuation of 36 pupils and 53 employees of the school according to previously elaborated scenario. The above mentioned training was held in the framework of “Civil Security at Schools” campaign. The representatives of Emergency Situations Management Agency, Ministry of Science and Education, civil society, as well as other interested persons involved in catastrophe risks reduction issues participated in the training. The Campaign aims at preparing children with special education needs and school personnel for the emergency situations, as well as enhancing their theoretical and practical skills for coordinated reaction during incidents.