• შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს დირექტორმა სტიქიის ღამეს მომხდარ მ...
შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს დირექტორმა სტიქიის ღამეს მომხდარ მოვლენებსა და მაშველების მყისიერი რეაგირების შესახებ ისაუბრა
შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს დირექტორმა ზვიად ქაწაშვილმა სტიქიის ღამეს მომხდარი მოვლენებისა და მაშველების მყისიერი რეაგირების შესახებ განცხადება გააკეთა: „რაც შეეხება სტიქიას, რომელიც 13 ივნისს მოხდა, პირველი ზარი "112"-ში შემოვიდა, ვაკონკრეტებ - 22 საათზე და 11 წუთზე. სამ წუთში იყო გასული მთელი თბილისის მთავარი სამმართველო გამოძახებებზე. დავაკონკრეტებ იმასაც, რომ გამოძახებები იყო თბილისის მასშტაბით, სადაც წყალდიდობები დაიწყო. თავიდან დაიწყო ჩუღურეთის რაიონში, ხოლო შემდეგ, როცა უკვე აქ მოხდა ვერეს ხეობაში წყალმოვარდნა, აქ ისე სწრაფად განვითარდა, 3-4 წუთის განმავლობაში მოხდა ამ მთელი ტერიტორიის წყლით დაფარვა. აქ უკვე ადგილზე იმყოფებოდნენ იმ წუთისთვის მეხანძრე-მაშველები, რეაგირება იყო მყისიერი. ჩვენ გვაქვს ქრონომეტრაჟი, როგორ მოხდა გამოსვლები, სამ წუთში იყო ყველა დანაყოფი გამოსული თბილისის მთელი მასშტაბით გაშლილი და ის ფაქტიც, რომ მეხანძრე-მაშველი, რომელიც ვერეს ხეობაში გარდაიცვალა, ის იყო ერთ-ერთი მათთაგანი, ვინც უკვე აქ შრომობდნენ და გამოძახების შემდეგ მას უკვე მოსწრებული ჰქონდა 7-8 ადამიანის სახიფათო ზონიდან გაყვანა. ის და თავისი მეწყვილე იმ მომენტში შრომობდნენ, რომ კიდევ 4 ადამიანი უნდა გაეყვანათ უსაფრთხო ადგილას, როცა წყალი ძალიან ადიდდა და მას მორი დაეჯახა, თავი ვეღარ შეიკავა და ჩვენ დავკარგეთ თანამშრომელი.“
საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს დირექტორმა ასევე სტიქიის შედეგების სალიკვიდაციო, გაწმენდითი და სამძებრო სამუშაოების მიმდინარეობის შესახებ ისაუბრა. ზვიად ქაწაშვილის განცხადებით: „ამ ეტაპზე მიმდინარეობს სამძებრო და გაწმენდითი სამუშაოები. შინაგან საქმეთა სამინისტროს ბევრი დანაყოფი არის გამოყოფილი, კერძოდ, "მზიურის" მიმდებარე ტერიტორიაზე, სადაც გუშინ ნანახი იქნენ მიცვალებულები. ჩვენ განსაკუთრებულ აქცენტს ვაკეთებთ ამ ტერიტორიაზე, რადგანაც ვფიქრობთ, რომ სავარაუდოდ, კიდევ შეიძლება ჩვენ დაკარგულ პიროვნებას აქ მივაკვლიოთ“.

• The head of Emergency Situations Management Agency Zviad Katsashvili made a stat...
The head of Emergency Situations Management Agency Zviad Katsashvili made a statement on June 13th disaster and instant response of the rescuers
The head of Emergency Situations Management Agency Zviad Katsashvili made a statement on June 13th disaster and instant response of the rescuers. “In connection with the disaster, which took place on June 13th, first call in 112 was placed at 22:11. In three minutes time all employees of Tbilisi Main Division were deployed to the disaster affected site. It should be noted, that calls were placed in the scope of Tbilisi, where flood began. The disaster started from Chughureti district that was followed by flood in Vere river valley. The territory was flooded very quickly, in 3-4 minutes. For that time fire-brigades and rescue teams were already allocated at the disaster site. We have a time-study that depicts the process of deploying, all the units were at the disaster site in three minutes throughout Tbilisi. This is also proved by the fact the our rescuer who was lately found dead in Vere valley had been at the site and he was one of the rescuers working at the site and could possibly had rescued 6-7 people from the disaster zone. He and his peer were working at the moment and were trying to withdraw four more people when water reached excessive level. Reportedly a log bumped into the rescuer, as a result he fell and we lost our employee. The head of Emergency Situations Management Agency also spoke on the liquidation, clean-up and searching works after the disaster. According to Zviad Katsashvili: “Searching and clean-up activities are under way. Numbers of units under MIA are deployed to the site, namely to Mziuri park area, where the victims of the disaster had been found. We particularly focus on that area, because we assume that more missing people can be found there.