• შსს-ს საინფორმაციო-საგანმანათლებლო პროექტი „მართლწესრიგის უზრუნველყოფისა და დან...
შსს-ს საინფორმაციო-საგანმანათლებლო პროექტი „მართლწესრიგის უზრუნველყოფისა და დანაშაულის პრევენციის პროგრამა საჯარო სკოლებისთვის“ გრძელდება
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინიციატივითა და ორგანიზებით, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით, პროექტის „მართლწესრიგის უზრუნველყოფისა და დანაშაულის პრევენციის პროგრამა საჯარო სკოლებისთვის“ ფარგლებში, ჩოხატაურის N1 საჯარო სკოლის მოსწავლეებთან საინფორმაციო-საგანმანათლებლო შეხვედრა ჩატარდა.
შეხვედრის მიზანი იყო მართლწესრიგისა და უსაფრთხოების საკითხებზე, მოზარდების სამოქალაქო ცნობიერების განვითარების ხელშეწყობის გზით, არასრულწლოვანთა შორის დანაშაულის პრევენცია.
შეხვედრას ესწრებოდნენ შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს ტრეფიკინგის და უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლის სამმართველოს ტრეფიკინგის წინააღმდეგ ბრძოლის დასავლეთ რეგიონალური განყოფილების დეტექტივ-გამომძიებელი ირაკლი ანანიძე, ამავე დეპარტამენტის აჭარის ა/რ-ის სამმართველოს ნარკოტიკული საშუალებების უკანონო ბრუნვის წინააღმდეგ ბრძოლის განყოფილების დეტექტივის თანაშემწე-გამომძიებელი გია ჯუმუხაძე, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ჩოხატაურის რესურსცენტრის უფროსი შორენა მახარაძე.
შსს-ს წარმომადგენლები მოსწავლეებს ორგანიზებული დანაშაულის სხვადასხვა ფორმის, როგორიცაა ტრეფიკინგი, კიბერდანაშაული და მათი პრევენციის შესახებ ესაუბრნენ. მათ მოსწავლეებს არასრულწლოვნების მიერ ჩადენილი დანაშაულის სტატისტიკა გააცნეს. შეხვედრა კითხვა-პასუხის რეჟიმში გაგრძელდა. შსს-ს წარმომადგენლებმა მოსწავლეების შეკითხვებს ამომწურავად უპასუხეს.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ პროექტი „მართლწესრიგის უზრუნველყოფისა და დანაშაულის პრევენციის პროგრამა საჯარო სკოლებისთვის“ მიმდინარე წლის 1 მაისიდან დაიწყო. მისი მიზანია არასრულწლოვანთა შორის დანაშაულის პრევენცია, მართლწესრიგისა და უსაფრთხოების საკითხებზე მათი სამოქალაქო ცნობიერების ამაღლება. პროგრამაში ჩართული იყო თბილისის, ქვემო ქართლის, შიდა ქართლის და კახეთის კერძო და საჯარო სკოლები.
პროექტის ფარგლებში, შს სამინისტრომ სკოლებში ათეულობით სალექციო ტიპის სემინარი ჩაატარა, რომლებშიც ცენტრალური კრიმინალური პოლიცია და საპატრულო პოლიცია იყო ჩართული. ასევე მოეწყო 51 გასვლითი, საექსკურსიო-პრაქტიკული ვიზიტი შს სამინისტროს სხვადასხვა ქვედანაყოფში.
საინფორმაციო-საგანმანათლებლო პროექტი „მართლწესრიგის უზრუნველყოფისა და დანაშაულის პრევენციის პროგრამა საჯარო სკოლებისთვის“ გრძელდება როგორც დედაქალაქის, ისე რეგიონების საჯარო სკოლებში.

• The meeting with public school N1 of Chokhatauri was held with pupils within the...
The meeting with public school N1 of Chokhatauri was held with pupils within the frames of the project “Maintenance of law and crime prevention program for public schools”.
Under the initiative and organization of the Ministry of Internal Affairs alongside the Ministry of Education and Science the meeting with public school N1 of Chokhatauri was held with pupils within the frames of the project “Maintenance of law and crime prevention program for public schools”.
The program is aimed to promote public awareness and crime prevention among youth.
The meeting was attended by detective-investigator of the Central Criminal Police Department Irakli Ananidze and Gia Jumukhadze as well as the representative of the resource center under the Ministry of Education and Science Shorena Makharadze.
The MIA representatives discussed various forms of the organized crime including trafficking, cybercrime and ways of crime prevention. They familiarized students with crime statistics. The meeting continued in Q&A format. MIA representatives provided comprehensive answers to all raised questions.
The project “Maintenance of law and crime prevention program for public schools” was launched by the Ministry of Internal Affairs in May of the current year. The program is aimed to promote public awareness and crime prevention among youth. In the mentioned program public and private schools of Tbilisi, Kvemo and Shida Kartli and Kakheti region were involved.
Within the frames of the project MIA held dozens of seminars at public schools involving Central Criminal Police Department and Patrol Police. In the scope of the project 51 excursions were also held at the Ministry of Internal Affairs.
The project “Maintenance of law and crime prevention program for public schools” continues in Tbilisi and other regions of the country.