• შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის უფროსი თურქეთის რესპუბლიკის თავდაცვის სამინისტროს გენერ...
შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის უფროსი თურქეთის რესპუბლიკის თავდაცვის სამინისტროს გენერალური შტაბის მაღალჩინოსნებს შეხვდა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის უფროსი, გენერალ-მაიორი ზურაბ გამეზარდაშვილი, სირიაში უკანონო მიგრაციის საკითხებთან დაკავშირებით, თურქეთის რესპუბლიკის თავდაცვის სამინისტროს გენერალური შტაბის მაღალჩინოსნებს შეხვდა. ვიზიტის ფარგლებში, მხარეებმა უკანონო მიგრაციის და კონტრაბანდის მიმართულებით ოპერატიულ-საგამოძიებო სამსახურებს შორის ურთიერთდახმარების სამომავლო გეგმებსა და თანამშრომლობაზე ისაუბრეს.
შსს-ს სასაზღვრო პოლიცია აღნიშნულ საკითხებზე აქტიურად იწყებს თურქეთის რესპუბლიკის გენერალურ შტაბთან თანამშრომლობას და სასაზღვრო პოლიციის საჭიროებების გათვალისწინებით, ორ ქვეყანას შორის სამხედრო პერსონალის სწავლების გეგმა მტკიცდება. მიღწეული თანამშრომლობის გეგმა მოიცავს ისეთ მიმართულებებს, როგორიცაა: თურქეთის სახმელეთო ძალების სარდლობასა და საქართველოს შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის ოპერატიულ-საგამოძიებო დანაყოფთან ერთად ერთობლივი საგამოძიებო მოქმედებების განხორციელება; სახმელეთო საზღვრის დაცვის დეპარტამენტის მომსახურეების მონაწილეობით საქართველო-თურქეთის საზღვარზე სასაზღვრო ქვედანაყოფების ერთობლივი წვრთნა; სანაპირო დაცვის მიმართულებით სხვადასხვა საერთაშორისო საზღვაო წვრთნაში მონაწილეობა; ორმხრივი ვიზიტები და შეხვედრები „სამხედრო დიალოგის ფორმატში“; თურქეთის რესპუბლიკის მხრიდან სამხედრო დახმარების ფარგლებში მატერიალური ქონების გადმოცემა; სასწავლო მიმართულებით თურქეთის „პარტნიორობა მშვიდობისათვის“ საზღვაო მრავალეროვნულ და ნატო-ს სასწავლო ცენტრებში სასაზღვრო პოლიციის მომსახურეებისთვის მომზადების გავლა.

• The Head of the MIA Border Police of Georgia held meeting with the Officials fro...
The Head of the MIA Border Police of Georgia held meeting with the Officials from the General Staff of the Ministry of Defence of the Republic of Turkey
The Head of the MIA Border Police of Georgia Major-General Zurab Gamezardashvili met with the Officials from the General Staff of the Armed Forces of the Ministry of Defence of the Republic of Turkey to discuss the matters of illegal migration to Syria. The sides have reviewed the future plans and agreed to cooperate and interact in order to combat illegal migration and smuggling.
The MIA Border Police of Georgia intends intense cooperation with the Turkish side on the above-mentioned issues, therefore personnel retraining plan is drafted in accordance with the needs of the Georgian Border Agency. The cooperation plan covers joint investigation measures of the MIA Border Police Operative-Investigation corresponding units and the Command of the Turkish Land Forces; as well as combined border guard trainings on the Georgian-Turkish State Border, international maritime trainings of the Georgian Coast Guard; bilateral visits and meetings and training of the Border Police personnel in the Navy multinational and NATO training centers under the “Partnership for Peace“.