• შსს-ს თანამშრომლებმა აშშ-ში ნარკოტიკების აღმოჩენის საკითხებზე სწავლება გაიარეს
თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში კინოლოგიური სასწავლო პროგრამის დახურვის ცერემონიალი გაიმართა. ღონისძიება შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე შალვა ხუციშვილმა და საქართველოში აშშ-ს ელჩის მოადგილე ელიზაბეტ რუდმა გახსნეს.
ცერემონიალზე ამერიკულმა მხარემ, კინოლოგიური პროექტი K9-ს მეორე ეტაპის ფარგლებში, შინაგან საქმეთა სამინისტროს 6 სამომსახურეო ძაღლი გადასცა.
კინოლოგიური სასწავლო პროგრამის კურსდამთავრებული, შსს-ს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის გადამზადებული თანამშრომლები, სამომსახურეო ძაღლებთან ერთად, ქუთაისისა და ბათუმის საერთაშორისო აეროპორტებში ნარკოტიკული საშუალებების აღმოჩენის საკითხებზე იმუშავებენ.
სწავლება ორ ეტაპად განხორციელდა: პირველი ეტაპი ამერიკის შეერთებულ შტატებში, ხოლო მეორე ეტაპი - საქართველოში ჩატარდა. ტრენინგი მოიცავდა როგორც თეორიულ, ასევე, პრაქტიკულ ნაწილს და ტრენერთა ტრენინგის კომპონენტს. პროგრამა შსს-ს საპატრულო პოლიციის 8 და შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის 2 თანამშრომელმა წარმატებით დაასრულა. მათ შესაბამისი სერტიფიკატები გადაეცათ.
ღონისძიებას, ასევე, ესწრებოდნენ: შსს-ს საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის, საპატრულო პოლიციის, აშშ-ს საელჩოს, აშშ-ს სახელმწიფო ანტინარკოტიკულ და სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობების საერთაშორისო ბიუროს წარმომადგენლები. სასწავლო პროგრამა კინოლოგიური პროექტი K9-ს ფარგლებში განხორციელდა.
აღნიშნული პროექტი 2013 წლიდან, აშშ-ს სახელმწიფო ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობის საერთაშორისო ბიუროს (INL) დაფინანსებით ხორციელდება. პროექტის მიმდინარეობისას შინაგან საქმეთა და ფინანსთა სამინისტროების წარმომადგენლებისგან შეიქმნა ოპერატიული დანაყოფი, რომელიც თბილისის საერთაშორისო აეროპორტსა და სხვადასხვა სასაზღვრო გამტარ პუნქტში ნარკოტიკული საშუალებების აღმოჩენის საკითხებზე სამომსახურეო ძაღლებთან ერთად მუშაობს. პროექტის ფარგლებში, ოპერატიულ ჯგუფს პირველ ეტაპზე უკვე გადაეცა 10 სამომსახურეო ძაღლი და რეკონსტრუქცია ჩაუტარდა ძაღლების 8 მუდმივ საცხოვრებელს - ვოლიერს, რომლებიც საერთაშორისო სტანდარტებს შეესაბამება, ხოლო თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის მახლობლად დროებითი ვოლიერები აშენდა.

• officers of MIA have undergone trainings in the United States on drug detection ...
Closing ceremony of K9 training program was held at Tbilisi International Airport. The event was opened by the Deputy Minister of Internal Affairs Shalva Khutsishvili and deputy chief of mission of the United States embassy to Georgia Elizabeth Rood.
During the event American side handed over six more service dogs to the Ministry of Internal Affairs within the frames of the second phase of K9 project.
Patrol-inspectors of the Patrol Police Departmen,t who graduated from K9 training course, will be working in Tbilisi and Kutaisi international airports with the service dogs on drug detection issues.
The training was held in two phases: first stage of the training was held in the United States of America and the second one in Georgia. The training was comprised of theory and practical part as well as coach re-training.
The event was also attended by the representatives of MIA International Relations Department, Patrol Police, US Embassy in Georgia, US States Department Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs (INL). The training program was held within the frames of K9 project.
The mentioned project is being implemented with the funds of US States Department Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs (INL) since 2013. In the course of the training operative unit was created which was comprised of the representatives from the Ministry of Internal Affairs and Ministry of Finances. The operative unit will work at international airports and border crossing points on drug detection issues along with service dogs. Within the frames of the project service dogs have already been handed over to the operative group during the first stage. 8 enclosures for dogs have undergone renovation in full compliance with international standards and additional temporary enclosures were built for service dogs in vicinities of Tbilisi International Airport.