• შსს-ს წარმომადგენლებმა 173-ე სკოლის მოსწავლეებს ანტინარკოტიკული კამპანია და „ა...
შსს-ს წარმომადგენლებმა 173-ე სკოლის მოსწავლეებს ანტინარკოტიკული კამპანია და „ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების შესახებ“ კანონი გააცნეს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ დაწყებული ანტინარკოტიკული კამპანია გრძელდება. კამპანიის ფარგლებში, შსს-ს წარმომადგენლები თბილისში, 173-ე სკოლის მოსწავლებს შეხვდნენ და ე.წ. „ბიო“-ს მოხმარების წინააღმდეგ შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ დაწყებული კამპანიის მიზანსა და მნიშვნელობაზე ესაუბრნენ. შეხვედრაზე მოსწავლეებს ასევე გააცნეს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინიციატივით შექმნილი კანონი „ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების შესახებ“.
შსს-ს საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის საერთაშორისო სამართლებრივი თანამშრომლობის სამმართველოს უფროსმა სოფო კილაძემ მოსწავლეებს განუმარტა, რომ კანონის თანახმად იკრძალება ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების დამზადება, წარმოება, შეძენა, შენახვა, გადაზიდვა, გადაგზავნა ან გასაღება, საქართველოს ტერიტორიაზე უკანონოდ შემოტანა ან უკანონოდ გატანა, შესაბამისად, მსგავსი ქმედება სისხლის სამართლის წესით დაისჯება.
შეხვედრა კითხვა-პასუხის რეჟიმში წარიმართა. შსს-ს წარმომადგენლებმა მოსწავლეებს ანტინარკოტიკული კამპანია გააცნეს და მათ შეკითხვებს ამომწურავად უპასუხეს. კამპანიის სლოგანია „ერთად შევცვალოთ დამოკიდებულება“, მიზანი კი ე.წ. ბიონარკოტიკის გამოყენების პრევენცია და საზოგადოების ინფორმირებაა. ბიონარკოტიკების მოხმარების მავნე ზეგავლენის შესახებ მოსწავლეებს ნარკოლოგი ზურაბ სიხარულიძე და გლდანი-ნაძალადევის რაიონის პოლიციის უფროსი გიორგი ბუხრაშვილი ესაუბრნენ.
შსს-ს წარმომადგენლებმა მოსწავლეებს ანტინარკოტიკული კამპანიის ,,არა ბიონარკოტიკს!“ ფარგლებში გადაღებული საინფორმაციო ვიდეორგოლები უჩვენეს, რომლებშიც სხვადასხვა პროფილის ექიმები ე.წ. ბიონარკოტიკის მოხმარებით გამოწვეულ საფრთხეებზე საუბრობენ. მოსწავლეებს დაურიგდათ სპეციალურად კამპანიისთვის დამზადებული მაისურები წარწერით: „არა ბიონარკოტიკს!“

• MIA representatives familiarized pupils of 173 school with anti-drug campaign a...
MIA representatives familiarized pupils of 173 school with anti-drug campaign and law on “New Psychoactive Substances”
MIA representatives held meeting with pupils of Tbilisi #106 public school within the frames of anti-drug campaign. The senior pupils were familiarized with the goal and significance of the social campaign launched against synthetic drugs. The MIA representatives explained the pupils the aim of the law on “New Psychoactive Substances” drafted by the initiated by MIA.
Mrs. Sophio Kiladze, Head of International Legal Cooperation Division of the International Relations Department of the MIA explaned to pupils that according to the mentioned law manufacture, produce, purchases, keeping, transportation, transfer or distribution, also illegal taking into or out of the territory of Georgia of a new psychoactive substances will be prohibited and relevantly such actions will be the subject of criminal responsibility. The meeting was held in the questions and answers format.
Slogan of the campaign is “Changing Attitude Together”. Aim of the campaign is the prevention of the use of synthetic narcotics and providing public with information on the mentioned subject. The issues of the hazardous impact of so called “Bio Drugs” were explained by Mr.Zurab Sikharulidze, the narcologist and Mr. Giorgi Bukhrashvili, Head of the Gldani-Nadzaladevi Police Main Division .
During the meeting MIA representatives presented video to the pupils, made for the anti-drug campaign. Doctors who participated in social videos inform public on threats and dangers of the so called bio drugs. Policemen also presented informative video prepared by Emergency Response Center 112 by means of which society will receive information on first symptoms typical after using “bio” narcotics;