• შსს-ს წარმომადგენლებმა ბათუმის ორ საჯარო სკოლაში სამართლებრივი კულტურის გაკვეთი...
შსს-ს აჭარის მთავარი სამმართველოს უბნის ინსპექტორ-გამომძიებლებმა - ნანა ხალითბამ, ლელა კვანტალიანმა და სამოქალაქო განათლების პედაგოგებმა ბათუმის N16 და N23 საჯარო სკოლების უფროსკლასელებს სამართლებრივი კულტურის გაკვეთილი ჩაუტარეს. აღნიშნული გაკვეთილები მთელი ქვეყნის მასშტაბით მიმდინარე პროექტის „სამართლებრივი განათლების პროგრამა“ შემადგენელი ნაწილია და მასში შინაგან საქმეთა სამინისტრო აქტიურად მონაწილეობს.
სამართლებრივი კულტურის გაკვეთილები შინაგან საქმეთა სამინისტროს, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს და საერთაშორისო ორგანიზაცია „PH INTERNATIONAL“-ის ერთობლივი პროექტის - „სამართლებრივი განათლების პროგრამა“ ფარგლებში, ბათუმის საჯარო სკოლებში რამდენიმე თვის განმავლობაში, კვირაში ერთხელ ტარდება. გაკვეთილები ინტერაქტიულია, მოიცავს თამაშებს, რაც მოსწავლეებს უადვილებს სამართალდამცველების მიერ მიწოდებული ინფორმაციის სწორ და ეფექტურ აღქმას. შსს-ს წარმომადგენლები, რომლებიც სამართლებრივი კულტურის გაკვეთილებს პერმანენტულად ატარებენ, აღნიშული პროგრამისთვის ტრენინგების მეშვეობით სპეციალურად არიან გადამზადებული.
პროექტი მოსწავლეებში სამართლისა და მართლმსაჯულების სფეროში მათი უფლებების, პასუხისმგებლობის შესახებ ცოდნის ამაღლებას და მოზარდებში დანაშაულის პრევენციას ისახავს მიზნად. სწავლება მეცხრე კლასის მოსწავლეთათვის ტარდება შემდეგ თემებზე: სამართლებრივი კულტურის არსი და მნიშვნელობა; არასრულწლოვანი და კანონი; ძალადობა - ძალადობა ოჯახში, ბულინგი სკოლებში; მავნე ჩვევები და მათი სახიფათო შედეგებისგან თავდაცვა; ორგანიზებული დანაშაული (ტრეფიკინგი, ნარკოტიკებით და იარაღით უკანონო ვაჭრობა); სასამართლო სამართალწარმოება.
აღნიშნული პროექტი აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ანტინარკოტიკულ და სამართალდამცავ ორგანოებთან თანამშრომლობის საერთაშორისო ბიუროს ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება. სამართლებრივი კულტურის გაკვეთილები ამ დროისთვის თბილისის, ახალციხის, რუსთავის და ქუთაისის 20 საჯარო სკოლაში ტარდება.

• MIA representatives held lessons on legal culture in 20 public schools
District inspector-investigators of Ajara Regional Main Division–Nana Khaladze, Lela Kvantaliani and civil education teachers conducted lessons on legal culture in Batumi’s public school N23 and N16 for 10th grade pupils. The mentioned project “Legal Development Program” is held all across the country in which the Ministry of Internal Affairs is actively involved.
Within the frames of the Project -“Legal Development Program” which is implemented by the Ministry of Internal Affairs in cooperation with the Ministry of Education and Science and with the support of the “PH INTERNATIONAL”, lessons on legal culture will be held in public schools of Batumi once a week and last for several months. The lessons are interactive, contain role plays and are aimed at awareness rising of the students about their rights and responsibilities in areas of rule of law and justice. MIA representatives who conduct lessons on legal culture on the regular basis are specially trained for the mentioned program.
The project is aimed at awareness rising of the students about their rights and responsibilities in areas of rule of law and justice. The topics of the manual for 10th grade pupils are the following: Concept and the meaning of the Legal Culture; Juvenile and Law; Violence (Domestic Violence, bullying at schools); Bad habits and negative consequences; Organized Crime (trafficking in Human Beings, Illicit trade of narcotics and arms); Judiciary.
The mentioned project is implemented with the financial support of the US Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs (INL). Lessons on law cultures are held in 20 public schools of Tbilisi, Kutaisi, Rustavi and Akhaltsikhe.