• შსს-ს წარმომადგენლებმა მოსწავლეებს ანტინარკოტიკული კამპანია გააცნეს
შსს-ს წარმომადგენლები, ანტინარკოტიკული კამპანიის ფარგლებში, თბილისის 106-ე საჯარო სკოლის მოსწავლეებს შეხვდნენ. მათ უფროსი კლასის მოსწავლეებს ე.წ. ბიონარკოტიკის მოხმარების წინააღმდეგ დაწყებული კამპანიის მიზანი და მნიშვნელობა გააცნეს. შსს-ს წარმომადგენლებმა მოსწავლეებს განუმარტეს, რომ 1 მაისიდან ძალაში შედის კანონი „ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების შესახებ“, რომელიც შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინიციატივით შეიქმნა. აღნიშნული კანონის თანახმად, იკრძალება ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების დამზადება, წარმოება, შეძენა, შენახვა, გადაზიდვა, გადაგზავნა ან გასაღება, საქართველოს ტერიტორიაზე უკანონოდ შემოტანა ან უკანონოდ გატანა, შესაბამისად, მსგავსი ქმედება სისხლის სამართლის წესით დაისჯება. შეხვედრა კითხვა-პასუხის რეჟიმში ჩატარდა.
შეხვედრაზე მოზარდებს კამპანიის ფარგლებში გადაღებული საინფორმაციო ვიდეორგოლები უჩვენეს, რომლებშიც სხვადასხვა პროფილის ექიმები მოქალაქეებს ე.წ. ბიონარკოტიკის მოხმარებით გამოწვეულ საფრთხეებზე ინფორმაციას აწვდიან. მოსწავლეებს ასევე უჩვენეს შსს-ს გადაუდებელი დახმარების ოპერატიული მართვის ცენტრ „112“-ის მიერ მომზადებული საინფორმაციო რგოლი. ვიდეორგოლის მეშვეობით მათ იმ პირველადი სიმპტომების შესახებ შეიტყვეს, რაც ე.წ. „ბიო“-ს მოხმარებას ახასიათებს და აღნიშნული სიმპტომების არსებობის შემთხვევაში, სასწრაფო-სამედიცინო დახმარების გამოძახების აუცილებლობის შესახებ მიიღეს ინფორმაცია. კამპანიის სლოგანია „ერთად შევცვალოთ დამოკიდებულება“, მიზანი კი ე.წ. ბიონარკოტიკის გამოყენების პრევენცია და საზოგადოების ინფორმირებაა.
შეხვედრას შსს-ს თბილისის მთავარი სამმართველოს ისანი-სამგორის სამმართველოს უფროსი ვიქტორ რაზმაძე და შსს-ს საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის საერთაშორისო სამართლებრივი თანამშრომლობის სამმართველოს უფროსი სოფო კილაძე დაესწრნენ. მოსწავლეებს ე.წ. „ბიო“-ს მოხმარების მავნე ზეგავლენის შესახებ ასევე ესაუბრა ნარკოლოგი თათა ასათიანი.

• MIA representatives held meeting with pupils within the frames of anti-drug camp...
MIA representatives held meeting with pupils of Tbilisi #106 public school within the frames of anti-drug campaign. The senior pupils were familiarized with the goal and significance of the social campaign launched against synthetic drugs. The MIA representatives explained the pupils that the law on “New Psychoactive Substances” drafted by the initiative of the Ministry will be effective on May 1. According to the mentioned law manufacture, produce, purchases, keeping, transportation, transfer or distribution, also illegal taking into or out of the territory of Georgia of a new psychoactive substances will be prohibited and relevantly such actions will be the subject of criminal responsibility. The meeting was held in the questions and answers format.
During the meeting MIA representatives presented video to the pupils, made for the anti-drug campaign. Doctors who participated in social videos inform public on threats and dangers of the so called bio drugs. Policemen also presented informative video prepared by Emergency Response Center 112 by means of which society will receive information on first symptoms typical after using “bio” narcotics; they also received information on inevitability to call ambulance after detecting first signs of synthetic drugs addiction. Slogan of the campaign is “Changing Attitude Together”. Aim of the campaign is the prevention of the use of synthetic narcotics and providing public with information on the mentioned subject.
The meeting was attended by Mr. Viktor Razmadze, Head of Isani-Samgori Division of Tbilisi Main Division and Mrs. Sophio Kiladze, Head of International Legal Cooperation Division of the International Relations Department of the MIA. The issues of the hazardous impact of so called “Bio Drugs” were explained by Mrs. Tata Asatiani, the narcologist.