• სტრატეგიული მილსადენების დაცვის და განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტების თანა...
სტრატეგიული მილსადენების დაცვის და განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტების თანამშრომლებმა სამთო მომზადების ზამთრის საბაზისო კურსი გაიარეს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტრატეგიული მილსადენების დაცვის დეპარტამენტის ციხისჯვრის ბაზაზე სამთო მომზადების ზამთრის საბაზისო კურსის დახურვის ღონისძიება გაიმართა.
სტრატეგიული მილსადენების დაცვის და განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტების ხელმძღვანელმა პირებმა სწავლების მონაწილეებს შესაბამისი სერტიფიკატები და სამკერდე ნიშნები გადასცეს.
სასწავლო კურსი შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და თავდაცვის სამინისტროს თანამშრომლობის ფარგლებში ჩატარდა. სწავლებას პოლკოვნიკ ბესიკ ქუთათელაძის სახელობის საჩხერის სამთო მომზადების სკოლის ინსტრუქტორები უძღვებოდნენ.
საბაზისო სამკვირიანი სასწავლო კურსი დაბა ბაკურიანში მიმდინარეობდა. ტრენინგის მონაწილეებმა შეისწავლეს თოვლში თავშესაფრის მოწყობა და განსაკუთრებულად ცივ პირობებში მოქმედება, გადაადგილება თხილამურებითა და თოვლზე სასიარულო სპეციალური საშუალებებით, ზვავში მოყოლილი ადამიანის ძიების მეთოდები, დაშავებულის ამოყვანა და ევაკუაცია.
სასწავლო კურსის მიზანი იყო შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტრატეგიული მილსადენების დაცვის და განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტების თანამშრომელთა სამთო უნარ-ჩვევების გაუმჯობესება და კვალიფიკაციის ამაღლება.

• Employees of the Departments of Protection of Strategic Pipelines and Special Ta...
Employees of the Departments of Protection of Strategic Pipelines and Special Tasks underwent winter basic course of mountain training
The closing event of the winter basic course of mountain training was held at Tsikhisjvari base of the Department of Strategic Pipelines Protection of the Ministry of Internal Affairs.
The heads of the Departments for the Protection of Strategic pipelines Special Tasks departments awarded participants of the training with relevant certificates and badges.
The training course was held within the frames of cooperation between the Ministry of Internal Affairs and the Ministry of Defense. The training was conducted by the instructors of Sachkhere Mountain Training School named after Colonel Besik Kutateladze.
The basic three-week training course was held in Bakuriani. The participants of the training learned how to arrange a shelter in snow conditions and how to act in extremely cold weather, how to move with skis and special gear for walking on snow, how to search for a person in an avalanche, rescue and evacuate the injured.
The purpose of the training course was to improve the mountain skills and raise the qualification of the employees of the Departments of Strategic Pipeline Protection and Special Tasks of the Ministry of Internal Affairs.