• სვანეთში დაკარგული მოზარდის საძიებო სამუშაოები უწყვეტ რეჟიმში გრძელდება
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის მეხანძრე-მაშველები უწყვეტ რეჟიმში განაგრძობენ სვანეთში, მესტიის მუნიციპალიტეტის სოფელ ლენჯერიდან გაუჩინარებული მოზარდის, ილია ფილფანის საძიებო სამუშაოებს.
საძიებო სამუშაოებში ჩართულია საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის 80 მეხანძრე- მაშველი, პოლიციის დანაყოფები, დრონები, წყალზე მცურავი საშუალებები და სასაზღვრო პოლიციის ვერტმფრენი. მაშველები გაუჩინარებულ მოზარდს ეძებენ როგორც სვანეთში, ასევე, შავი ზღვის სანაპირო ზოლზე. ილია ფილფანის ფოტოსურათი დაგზავნილია, საქართველოს მასშტაბით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ყველა დანაყოფში.
საქართველოში არსებულ ყველა აქტიურ სატელეფონო ნომერზე, საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრის “112”-ის მიერ საინფორმაციო სამენოვანი, მოკლე ტექსტური შეტყობინებები გაიგზავნა ილია ფილფანის ფოტოსურათით, რათა მოქალაქეებმა, ნებისმიერი ინფორმაციის არსებობის შემთხვევაში, დარეკონ 112-ზე.
ილია ფილფანის გაუჩინარებიდან დღემდე, მეხანძრე- მაშველების მიერ დათვალიერებული და შემოწმებულია სოფლები: ლენჯერი, ლაშდღვერი, მესგუნი, ნემსია, სოლი, კაერი, ლხანი, ქართვანი, ლანხვრი, ისკარი, ცალანარი, ეცერი, კალაში, უშგული, უღვალი, ფარი, ზემო ლუჰა, ქვემო ლუჰა, ლახამულა, ნოდაში, მაგარდი, ლეზგარა, სვიფი, ღვებალდი, სოლი, კაერი, ლემსია, ქაშვეთი, ლაშთღვერი, ნესგუნი, ზარგაში, ქურელი, ბეჩო, მაზერი, ჯორკვალი, ლატალი და აღნიშნულ სოფლებში არსებული მიტოვებული სახლები და კოშკები.
ასევე, შემოწმებულია მუგვირის ტერიტორია, ქორულდის მთის ტერიტორია, ჭუბერი და მის გარშემო ტერიტორია, ლაღამი, ლანჩვალა, სოკოს უბანი.
მეხანძრე-მაშველებმა ფეხით გაიარეს ბეჩო-დიზი-ხაიში-ჯვარამდე ზუგდიდის მიმართულებით საავტომობილო გზის მიმდებარე ტერიტორიები, ჭალადის მყინვარზე არსებული ტურისტული მარშრუტი, მესტიის საბაგიროს მიმდებარედ არსებული ტყის მასივი, მესტიის მთავარანგელოზის ეკლესიიდან სოფელ ლენჯერამდე ტყის ფერდობები, სოფელ ებუთის და ჰაწვალის მთის ტყის მასივი და უღელტეხილ ჰოკოს მიმდებარედ არსებული 4 ძველი უმოქმედო გვირაბი. ჯამში მეხანძრე-მაშველების მიერ შემოწმებულია 38 სოფელი და მისი მიმდებარე ტერიტორია.
ასევე, დათვალიერებული და შემოწმებულია 7 მდინარე, მდინარის კალაპოტი და მიმდებარე ხეობები.
მეხანძრე-მაშველებმა შეამოწმეს მთებში, საძოვრებზე არსებული სადგომები, მიტოვებული სახლები და გვირაბები, ასევე ტყეები.
საძიებო სამუშაოები მდინარე ენგურსა და ენგურჰესზეც მიმდინარეობს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლებს მუდმივი კომუნიკაცია აქვთ დაკარგული მოზარდის ოჯახთან. ილია ფილფანის მშობლებს ყოველდღიურ რეჟიმში მიეწოდებათ მიმდინარე სამუშაოების შესახებ ინფორმაცია.
მოზარდის გაუჩინარებასთან დაკავშირებით, სამეგრელო-ზემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის მესტიის რაიონულ სამმართველოში შეტყობინების მიღებისთანავე გამოძიება დაიწყო საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 143-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „დ“ ქვეპუნქტით, რაც არასრულწლოვნის მიმართ წინასწარი შეცნობით თავისუფლების უკანონო აღკვეთას გულისხმობს. ყველა ინფორმაცია, რომელიც არასრულწლოვნის გაუჩინარებას ან მის შესაძლო ადგილსამყოფელს უკავშირდება, მოწმდება სამართალდამცველების მიერ.

• Search activities of the missing minor continues in round-the-clock regime
Fire-rescuers of Emergency Situations Management Service under the Ministry of Internal Affairs continue search activities for Ilia Filfani, a minor who disappeared from the village of Lenjeri in Mestia Municipality, Svaneti region.
Search activities involves 80 rescuer-firefighters of Emergency Situations Service, police units, drones, patrol boat and border police helicopter. Search activities are held by the rescuers in Svaneti as well as on Black Sea coastline. Photo of Ilia Pilpani has been sent to all sub-units of the Ministry of Internal Affairs across the country.
Public Safety Management Center 112 has already sent multi-lingual text message to all existing telephone numbers throughout the country along with the photograph of Ilia Pilpani, urging citizens to contact 112 service in case of having any information.
From the disappearance of Ilia Pilpani up to date, fire-rescuers have already checked and inspected the following villages: Lengeri, Lashdghveri, Mesguni, Nemsia, Soli, Kaeri, Lkhani, Kartvani, Lankhvri, Iskari, Tsalanari, Etseri, Kalashi, Ushguli, Ughvali, Fari, Upper Luha, Lower Luha, Lakhamula, Nodashi, Magardi, Lezgara, Lezgareba, Kaeri, Lemsia, Kashveti, Lashtgveri, Nesguni, Zargashi, Kureli, Becho, Mazeri, Jorkvali, Latali as well as abandoned houses and towers in the mentioned venues.
Mugviri venues have also been examined, Mount Kuruldi slope, Tchuberi and the adjacent territory- Laghami, Lanchvala, Soko neighborhood.
Fire-rescuers have inspected Becho-Dizi- Khaishi-Jvari road section leading to Zugdidi on foot, tourist root of Tchaladi glacier, forested area located near Mestia ropeway, venues of Mestia Archangel church up to forested slopes of Lenjeri village, forest area of Hebuti and Hatsvali, and 4 abandoned tunnels near Hoko Pass. In total, fire-rescuers inspected 38 villages and nearby venues.
Seven rivers have also been checked and inspected including river beds and the adjacent gorges.
Rescuers have also inspected pasture stalls in mountains, abandoned houses, tunnels and forest areas.
Search activities are also held on Enguri River and Engurhesi.
Representatives of the Ministry of Internal Affairs have constant communication with the family of the missing minor. Ilia Filfani's parents are provided with information on current activities on a daily basis.
As soon as the report was received regarding the missing minor, Mestia police division of Samegrelo-Zemo Svaneti police department has launched investigation on the fact of illegal restriction of freedom of an under-aged person perpetrated on purpose, crime envisaged under the article 143, III part, sub-paragraph “D” of the Criminal Code of Georgia. All information related to the disappearance of a minor or his possible whereabouts is being checked by the law enforcement officers.