• თემურ მღებრიშვილი - სტიქიის ზონაში ამ წუთებშიც გრძელდება ინტენსიური სამძებრო სამ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის უფროსმა თემურ მღებრიშვილმა სტიქიის ზონაში მიმდინარე მოვლენებთან და სამაშველო ღონისძიებებთან დაკავშირებით, დღის ბოლოს მედიასთან შემაჯამებელი კომენტარი გააკეთა და განაცხადა, რომ სტიქიის ზონაში ინტენსიური სამძებრო სამუშაოები ამ წუთებშიც გრძელდება.
მისი თქმით, პრემიერ-მინისტრთან ერთად გამართულ თათბირზე განისაზღვრა დამატებით ამოცანები, რაც ხვალიდან დამატებითი ძალების მობილიზებას გულისხმობს.
„თავდაცვის სამინისტროს 200-მდე თანამშრომელი დამატებით იქნება ჩართული. ემატება მძიმე ტექნიკაც. დღეს, დღის განმავლობაში მოხდა მდინარის მარჯვენა მხარეს ტექნიკის გადაყვანა და მიმდინარეობს გარკვეული სამუშაოები, რომ ახლოს მივიდეთ კონკრეტულ ლოკაციებამდე. როგორც იცით დღეს, პრემიერ-მინისტრი იმყოფებოდა, ჩატარდა საგანგებო თათბირი, სადაც დამატებით განისაზღვრა ამოცანები, რაც ხვალიდან დამატებითი ძალების მობილიზებას გულისხმობს. დამატებით თავდაცვის სამინისტროს 200-მდე თანამშრომელი იქნება ჩართული. ემატება მძიმე ტექნიკაც. დღეს, დღის განმავლობაში მოხდა მდინარის მარჯვენა მხარეს ტექნიკის გადაყვანა და მიმდინარეობს გარკვეული სამუშაოები, რომ ახლოს მივიდეთ კონკრეტულ ლოკაციებამდე. ასევე, ვადასტურებთ 11 ადამიანის გარდაცვალებას, რომელთა ცხედრებიც გადმოსვენებულია სტიქიის ზონიდან და პროზექტურაშია გადასვენებული. ამ წუთებშიც გრძელდება ინტენსიური სამძებრო სამუშაოები. დღეს თქვენ როგორც იცით, შევხვდით იმ ადამიანების ოჯახის წევრებს, ვისთანაც ვერ ხერხდება დაკავშირება. მათ ავუხსენით დეტალურად თუ რა სახის სამუშაოები მიმდინარეობს. დამატებით მათ შევთავაზეთ, რომ ვერტმფრენის საშუალებით შევიყვანდით სტიქიის ზონაში, რომ თვითონ დარწმუნდნენ და ნახონ რამდენად რთულ პირობებში გვიწევს სამაშველო სამუშაოების ჩატარება, რისი სურვილიც მათ გამოთქვეს“, - განაცხადა თემურ მღებრიშვილმა.

• Temur Mghebrishvili - Intensive search operations are in progress in the disaste...
Temur Mghebrishvili, the head of Emergency Situations Management Service of the Ministry of Internal Affairs, made a summary comment to the media regarding the ongoing events and rescue measures in the disaster area at the end of the day and stated that intensive search operations in the disaster zona are in progress at the moment.
According to him, at the meeting held with the Prime Minister, additional instructions were defined, in terms of mobilization of additional forces for tomorrow.
"up to 200 servicemen of the Ministry of Defense will be additionally involved. Heavy machinery is also being added. Today, throughout the day, equipment has been relocated to the right side of the river and some work is being accomplished to get closer to specific locations. As you know, today the Prime Minister attended an emergency meeting, where additional tasks were defined, which implies the mobilization of additional forces for tomorrow. Additionally, up to 200 employees of the Ministry of Defense will be involved. Heavy equipment is also added. Today, during the day, equipment has been moved to the right side of the river and some work is being accomplished to get closer to specific locations. herewith, we confirm the death of 11 people, whose bodies were recovered from the disaster area and transferred for forensic examination. Intensive search operations continue at this moment. Today, as you know, we met with family members of people who are out of reach. We explained to them in detail what kind of work is conducted. In addition, we suggested to them to fly over the disaster-affected area by means of a helicopter, so that they could see for themselves in what conditions we have to carry out rescue work, on which they agreed" – noted Temur Mghebrishvili.