• ვახტანგ გომელაური ბორჯომის მუნიციპალიტეტში ხანძრის სალიკვიდაციო სამუშაოებს ადგილ...
შინაგან საქმეთა მინისტრი, ვახტანგ გომელაური ბორჯომის მუნიციპალიტეტში ჩავიდა და შექმნილ ვითარებას ადგილზე გაეცნო. ვახტანგ გომელაურმა, თავდაცვის მინისტრთან - ჯუანშერ ბურჭულაძესთან და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრთან - ოთარ შამუგიასთან ერთად, ხანძრის გავრცელების არეალი დაათვალიერა და ოპერატიული მართვის შტაბში სამუშაო თათბირს დაესწრო.
"ყველა კერა ჯერ, რა თქმა უნდა, ლოკალიზებული არ არის, მუშაობენ. იქიდან გამომდინარე, რომ გუშინ ქარი იყო და თითქმის ჩამქრალი, ლოკალიზებული ხანძარი ახლიდან გაღვივდა და გადავიდა მეორე მთაზე, დღესაც არის პატარ-პატარა კერები. არის აქტიური კერებიც. მუშაობენ.
დაახლოებით 1200 კაცზე მეტია მთლიანობაში, შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლები, თავდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლები, გარემოს დაცვის წარმომადგენლებიც არიან.
ასევე, მობილიზებულია ტექნიკა - 120-110 ერთეული, მათ შორის მძიმე ტექნიკა, ტრაქტორები, რომლებიც გზის გაყვანაზე მუშაობენ, რომ მიუდგნენ - ფიზიკურად ვერ უდგებიან ადამიანები.
ჩავიდნენ თავდაცვის სამინისტროს თანამშრომლები და ჩვენებიც, თუმცა, წყალი თუ არ მიაწოდეს, მარტო ადამიანის ჩასვლა ცეცხლს ვერ ჩააქრობს, აქედან გამომდინარე, გზების გაყვანაზე მუშაობს ტექნიკა, რომ წყალი მივიდეს დანიშნულების ადგილამდე.
საშიშროება, რა თქმა უნდა, არის, თუ ქარი ამოვარდა. თუ არ ამოვარდა ქარი, ღამით კიდევ დავამუშავებთ და ხვალ უკეთესი მდგომარეობა იქნება. თუ ქარი ამოვარდა, რა თქმა უნდა, არის გავრცელების რისკი, შეიძლება, უფრო მეტად მოედოს ტერიტორიებს.
ლოკალიზებული გვაქვს სოფლებისკენ, მანქანებია მობილიზებული, რომ სოფლებში არ გადავიდეს. თუ ძლიერი ქარი ამოვარდა, შესაძლებელია, მეტი ტერიტორია დაიწვას, ვიდრე ახლაა დამწვარი. თუ ქარი არ ამოვარდა, ხვალ უკვე დაბალი კერები გვექნება.
როცა საჭიროდ ჩათვალეს და გამოიძახეს, მაშინ ჩაერთო ვერტმფრენი. გუშინ ვერ იმუშავეს ფიზიკურად, მარტო ოთხჯერ დაასხეს წყალი, ისეთი ქარი იყო, რომ ვერ ფრინდებოდა ვერტმფრენები. პირველ დღეს არ ჩათვალეს საჭიროდ, დაიწყეს მუშაობა, თუმცა ქარი ამოვარდა და ქარმა მერე გაავრცელა ეს ცეცხლი. ისე, რომ ასეა გაწერილია - ვერტმფრენი ამ დროს უნდა ჩაერთოს და ამ დროს არ უნდა ჩაერთოს, ასეთი რაღაც არ არსებობს მსოფლიოში, მარტო ჩვენთან კი არა, არსად არ არსებობს. როცა ჩათვალეს საჭიროდ - გაუჭირდათ, ლოკალიზება ვერ ხერხდებოდა, აქედან გამომდინარე, გამოიძახეს, ჩამოვიდა. რამდენიმე დასხმა მოასწრეს, მაგრამ ისეთი ქარი იყო, რომ დანარჩენი ვერტმფრენები ვეღარ წამოვიყვანეთ.
მინდა კიდევ გავუსვა ხაზი, ვერტმფრენი ერთია, ისე ნუ წარმოგვიდგენია, ვერტმფრენი რომ მიფრინდება, დაასხამს წყალს - დამთავრდება ყველაფერი. იქ თუ ფიზიკურად ადამიანებმა არ დაამუშავეს მიწა... წეღან ვუყურებდით, ვასხამდით წყალს, ამოვთხარეთ დაახლოებით 30 სანტიმეტრი და ისევ ცეცხლი ეკიდა. მთავარი კერა წყლით მუშავდება, თუმცა მერე ხელით თუ არ ჩახვედი და არ დაამუშავე, აზრი არ აქვს, დაახლოებით ერთ საათში იგივე მოხდება“, - განაცხადა ვახტანგ გომელაურმა.
ბორჯომის მუნიციპალიტეტში ხანძრის ქრობის სამუშაოები, რთული რელიეფის მიუხედავად, უწყვეტ რეჟიმში მიმდინარეობს. პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის დავალებით, ბორჯომის მუნიციპალიტეტში გაჩენილი ხანძრის ლიკვიდირების მიზნით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს, თავდაცვის სამინისტროს, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისი სამსახურების თანამშრომლები კოორდინირებულად ახორციელებენ ხანძრის ქრობის სამუშაოებს.
ამ დროისთვის, ხანძრის ქრობის ღონისძიებებში მონაწილეობს 300 მეხანძრე-მაშველი და განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის 300 თანამშრომელი. ხანძრის ქრობის პროცესში გუშინ და დღეს დილიდან ჩართული არიან სასაზღვრო პოლიციის ვერტმფრენები და მობილიზებულია შესაბამისი სახანძრო-სამაშველო ავტოტექნიკა. დრონებით ხდება ხანძრის მონიტორინგი. ადგილზე შექმნილია ოპერატიული მართვის შტაბი.

• Vakhtang Gomelauri got acquainted with the fire extinguishing works in Borjomi m...
The Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri, arrived in Borjomi Municipality and got familiarized with the created situation on the spot. Vakhtang Gomelauri, together with the Minister of Defense - Juansher Burchuladze and the Minister of Environment Protection and Agriculture - Otar Shamugia, inspected the affected area and attended the working meeting at the operative management headquarters.
"All fire sources are not yet localized, of course, they are working. Due to the fact that yesterday it was windy, almost extinguished and localized fire ignited again and spread to another mountain, we still have small and active fire sources at the moment. They are working.
There are more than 1,200 people in total, representatives of the Ministry of Internal Affairs, representatives of the Ministry of Defense, and the Ministry of Environment Protection. 120-110 units of equipment are mobilized as well including heavy equipment, and tractors, which are working to lay the road for people to reach the affected areas.
The employees of the Ministry of Internal Affairs and Defense have been deployed, however, if water is not provided, the arrival of personnel alone cannot extinguish the fire, therefore, equipment is working to build roads so that water can reach its destination.
The danger, of course, is the wind. If there is no wind, we will work again at night and the situation will be better tomorrow. If the wind picks up, of course, there is a risk of fire spreading, possibly to a broader area.
We have localized fire spreading towards the villages, vehicles are mobilized not to allow the fire to move to villages. If there will be strong wind, it is possible that more area will become affected by fire than it is currently. If the wind does not pick up, we will have weaker fire spots for tomorrow.
When it was considered necessary we made a call and the helicopter was involved. Yesterday they could not work physically, they only poured water four times, and it was so windy that helicopters could not fly. They didn't consider it necessary on the first day, they started working, but the wind blew up and spread the fire. There are no specific rules on when the helicopter should be involved and when it shouldn't, there is no such thing in the world, not only in this country, it does not exist anywhere. When they considered it necessary, found it difficult to localize fire, they called for a helicopter. They managed to get a few shots, but it was so windy that we couldn't bring the rest of the helicopters.
I would like to emphasize one aspect regarding the helicopter, don't imagine that if the helicopter flies over and pours water, everything will be over. Without people’s physical work on the ground... we looked at the ground, poured water, dug about 30 centimeters and the fire was still there. The main fire source is treated with water, but if you don't go down and treat it by hand, it doesn't make sense, the same thing will happen in about an hour", - stated Vakhtang Gomelauri.
In Borjomi Municipality, the fire extinguishing works are ongoing, despite the difficult location. Under the instructions of Prime Minister Irakli Gharibashvili, in order to extinguish the fire in Borjomi municipality, the employees of the relevant services of the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Defense, the Ministry of Regional Development and Infrastructure and the Ministry of Environment Protection and Agriculture are carrying out fire extinguishing works in a coordinated manner.
At the moment, 300 firefighters and 300 employees of the Special Tasks Department are participating in the fire extinguishing activities. Border police helicopters have been involved in the process since yesterday and this morning and relevant fire-rescue vehicles have been mobilized. Fire sources are monitored by drones. An operational management headquarters has been established on the site.