• ვახტანგ გომელაურმა პარლამენტში შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გაწეული და სამომ...
ვახტანგ გომელაურმა პარლამენტში შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გაწეული და სამომავლოდ დაგეგმილი საქმიანობის შესახებ ისაუბრა
შინაგან საქმეთა მინისტრობის კანდიდატი - ვახტანგ გომელაური პარლამენტში საპროცედურო საკითხთა და წესების, ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის, თავდაცვისა და უშიშროების და იურიდიულ საკითხთა კომიტეტების ერთობლივ სხდომაზე მოხსენებით წარდგა.
ვახტანგ გომელაურმა ვრცლად ისაუბრა სამინისტროს მიღწევებსა და პანდემიის პირობებში დაძლეულ გამოწვევებზე. მისი განცხადებით, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ 2020 წელს საგანგებო რეჟიმში იმუშავა, უწყების თანამშრომლები იცავდნენ წესრიგს, უსაფრთხოებას, ადამიანის უფლებებს, ებრძოდნენ კრიმინალს, სტიქიებს, ხანძრებს და ამ ყველაფერთან ერთად, პანდემიას.
როგორც შინაგან საქმეთა მინისტრობის კანდიდატმა აღნიშნა, სამართალდამცველთა მუშაობის შედეგად, გასულ წელთან შედარებით, დანაშაული 10 პროცენტით შემცირდა.
ვახტანგ გომელაურმა ასევე განაცხადა, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროში გაგრძელდება ავტოპარკის განახლება, როგორც საპატრულო პოლიციაში, ასევე, კრიმინალური პოლიციის რეგიონულ დანაყოფებში. მნიშვნელოვნად განახლდება პოლიციელების შეიარაღება, რაც წლების განმავლობაში მასშტაბურად არ განხორციელებულა. გაუმჯობესდება და განახლდება დანაყოფების რადიოკავშირის საშუალებები, რაც ერთ-ერთ დიდ პრობლემას წარმოადგენს. ასევე, გაგრძელდება პოლიციელების მაღალი ხარისხის ფორმის ტანსაცმლითა და ფეხსაცმლით უზრუნველყოფა.
პარლამენტის საპროცედურო საკითხთა და წესების, ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის, თავდაცვისა და უშიშროების და იურიდიულ საკითხთა კომიტეტების გაერთიანებულ სხდომაზე "საქართველოს პრემიერ-მინისტრობის კანდიდატის, გიორგი გახარიას მიერ საქართველოს პარლამენტში ნდობის გამოცხადებისთვის წარდგენილ საქართველოს მთავრობის შემადგენლობას და სამთავრობო პროგრამას," კენჭისყრის შედეგად, კომიტეტების წევრმა დეპუტატებმა მხარდაჭერა გამოუცხადეს.

• Vakhtang Gomelauri reviewed the activities and future plans of the Ministry of I...
Vakhtang Gomelauri reviewed the activities and future plans of the Ministry of Internal Affairs at the Parliament
Candidate for the Minister of Internal Affairs - Vakhtang Gomelauri addressed the joint sitting of the Committees on Procedural Issues and Rules, Human Rights and Civil Integration, Defense, Security and Legal Affairs with a speech.
Vakhtang Gomelauri discussed the achievements of the Ministry in details as well as challenges overcome under the conditions of the global pandemic. According to him, throughout 2020, the Ministry of Internal Affairs operated in an emergency mode; the employees of the Agency ensured order, security, human rights, combated crime, natural disasters, fires and global pandemic in addition to all mentioned.
As the candidate for the Minister of Internal Affairs noted, crime rate has decreased by 10 percent compared to the results of the last year as a result of the work of law enforcement officers.
Vakhtang Gomelauri also highlighted that the Ministry of Internal Affairs will continue the car fleet renovation process in the Patrol Police Department as well as in the regional units of the Criminal Police. Police armament will be significantly upgraded, which has not been implemented on a large scale for many years. Radio communication systems of the police units will be improved and upgraded which currently remains a major issue. In addition to the mentioned, police will also be provided with high quality uniforms and footwear.
At the joint sitting of the Committees on Procedural Issues and Rules, Human Rights and Civil Integration, Defense, Security and Legal Affairs, parliament and committee members fully supported “New Composition of the Georgian Government and Government Program, Submitted by the Candidate for the Prime Minister of Georgia, Giorgi Gakharia at the Georgian Parliament for the Approval” through voting.